Demerxhiev është në kërkim të një takimi të ri me Spasovskin, por në Dellçevë, jo në Shkup

Ivan Demerdzhiev/Foto: Screenshot

Maqedonia e Veriut duhet të kuptojë se rruga drejt Evropës dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore është me veprime, jo me fjalë, tha ministri i Brendshëm bullgar Ivan Demerxhiev pas ngjarjeve në kufi kur qytetarët bullgarë nuk u lejuan të marrin pjesë në kremtimin e përvjetorit të shpallur lindjen e Goce Dellçevit BNR.

- Një grup shtetasish bullgarë u ndaluan në kufi dhe për mbi 40 minuta u kontrolluan nga forca e policisë, e cila nuk u pranua të më shoqëronte në atë vizitë. Ne të njëjtën ditë morëm masa me Ministrinë e Jashtme. Kam kërkuar shpjegim se pse dhe cilat janë arsyet dhe si arsye të parë kemi përmendur ndërprerjen e rrymës, kështu që sot po dërgoj tre gjeneratorë në tri pika që të ketë rrymë, tha Demerxhiev.

Ai informoi se ka kërkuar një takim të ri me ministrin Spasovski deri në fund të javës, por ndoshta do të ndodhë në Dellçevë, e jo në Shkup.

- Ne e mbështesim komunikimin, por dua që pala maqedonase të kuptojë se rruga drejt marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe afrimi me Evropën kalon me veprime, jo me fjalë. Veprimet duhet të korrespondojnë me fjalët, thotë Demerxhiev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës