Daily Mail: 1700 kriminelë nga Shqipëria, kryesisht bos droge dhe kontrabandistë njerëzish, lëvizin lirshëm në Britani

Policia britanike në Londër / Foto EPA-EFE / ANDY RAIN

Policia britanike thotë se të paktën 1.700 kriminelë nga Shqipëria po bredhin lirshëm në Britani. Besohet se në mesin e individëve që aktualisht janë në arrati janë bos droge, kontrabandistë njerëzish, mashtrues dhe persona që detyrojnë vajzat të kryejnë prostitucion, shkruan Daily Mail, përcjellë Ora News.

Sipas të njëjtit burim, policia dhe Agjencia Kombëtare e Krimit u kanë kërkuar autoriteteve në Shqipëri informacion për secilin prej të dyshuarve në përpjekje për t'i vënë para drejtësisë.

“Të gjithë të dyshuarit besohet se kanë mbërritur ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar me varkë dhe kamion. Shifra u bë e ditur kur ministri i Punëve të Brendshme James Cleverley u takua me ministrin e Brendshëm shqiptar Taulant Bala javën e kaluar për të diskutuar për trajtimin e imigracionit të paligjshëm dhe krimit të organizuar”, tha gazeta britanike.

Ai shton se policia e Mbretërisë së Bashkuar kërkoi informacion për 1700 emigrantë shqiptarë të dyshuar si kriminelë, të cilat policia shqiptare i dha shpejt.

“Gjithashtu, policia shqiptare ka kërkuar informacion për të gjithë shtetasit që janë dënuar për krime në Mbretërinë e Bashkuar, në mënyrë që të fillojnë konfiskimin e fitimeve të paligjshme si prona, para, bizhuteri dhe automjete në Shqipëri. Zyra e Brendshme ka thënë se Britania e Madhe dhe Shqipëria duan të synojnë financat e paligjshme, korrupsionin, narkotikët dhe krimin e organizuar të imigracionit, raporton Daily Mail.

Ora News kujton se në bazë të marrëveshjes së nënshkruar mes dy vendeve, 200 prej tyre do të transferohen nga burgjet britanike në ato shqiptare, ku janë rreth dy mijë të burgosur shqiptarë. Bëhet fjalë për kriminelët më të rrezikshëm, të dënuar për krime të rënda, përfshirë vrasje, grabitje, përdhunim, trafik droge. Britania e Madhe do t'i paguajë Shqipërisë katër milionë paund në vit për ta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës