Një gjysh nga Kroacia qëlloi gruan e tij nga një pritë kur ajo po dilte nga kisha, ai mori tetë vjet burg

Policia kroate
Policia Kroate / Foto: EPA

Gjykata e qarkut në Zagreb e dënoi gabimisht 80-vjeçarin Ante Scevic (80) deri në tetë vjet burg për tentativën për vrasje të ish-bashkëshortes së tij, të cilën e qëlloi nga një pritë në mars të vitit 2022, teksa ajo po kthehej nga kisha në lagjen e Zagrebit të Dubravës.

Šćević u dënua me shtatë vjet për tentativë për të vrarë ish-bashkëshorten e tij 78-vjeçare, ndërsa për rrezikimin e jetës së kalimtarëve të tjerë u dënua me një vit e gjysmë burg dhe u dënua me një dënim të vetëm prej tetë vjetësh. .Gjethe mbrëmjeje".

Sipas aktakuzës, më 27 mars të vitit të kaluar, rreth orës 10:XNUMX, Scevic ka qëlluar dy të shtëna nga një armë në drejtim të ish-bashkëshortes së tij, ndërsa ajo po dilte nga kisha në rrugë.

Njëra nga të shtënat goditi një grua e cila ishte plagosur lehtë, ndërsa e shtëna e dytë dëmtoi fasadën e një shtëpie aty pranë dhe një makinë të parkuar, dhe Šćević u largua nga vendi i ngjarjes me një biçikletë.

Mediat më herët kishin raportuar se Šçeviq ishte raportuar më parë për dhunë në familje dhe se në momentin e tentativës për vrasje ai kishte urdhër ndalimi ndaj ish-bashkëshortes së tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës