Debati mes Bidenit dhe Trump do të zhvillohet më 27 qershor, çfarë rregullash duhet të respektojnë kundërshtarët?

Ish -Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump dhe Presidenti aktual Joe Biden / Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

Televizioni amerikan CNN shpalli rregullat e debatit mes presidentit aktual amerikan Joseph Biden dhe ish-presidentit Donald Trump, i cili do të mbahet më 27 qershor, në prag të zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Të dy kandidatët presidencialë do të shfaqen në podiume që do të duken njësoj dhe do të shpërblehen me një hedhje monedhë, raportoi CNN.

Debati, i cili do të mbahet në Atlanta, do të moderohet nga drejtuesit e CNN, Jake Tapper dhe Dana Besh, dhe Trump dhe Biden do të kenë vetëm letër, një stilolaps dhe një shishe ujë gjatë debatit. .

"Mikrofonat e kandidatëve do të mbyllen gjatë debatit, përveç kur është radha e tyre për të folur," tha CNN, duke shtuar se moderatorët "do të përdorin të gjitha mjetet në dispozicion" për të siguruar afatin kohor dhe diskutimin e civilizuar.

Reuters tha se kishte akses në memorandumin e fushatës së Biden, i cili tregonte se temat e tij të preferuara ishin të drejtat e abortit, gjendja e demokracisë dhe ekonomia, ndërsa ekipi i Trump renditi emigracionin, sigurinë publike dhe inflacionin si temat kryesore përpara debatit.

Kriteri për pjesëmarrësit në debat ishte që, sipas sondazheve, kandidati të ketë mundësi të fitojë të paktën 15 për qind të votave në shtetet federale që së bashku bartin së paku 270 vota elektorale. Për shkak të këtij kriteri, Robert Kennedy Jr. nuk do të marrë pjesë në debat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës