Davidovski pas vendit të dytë në Jeddah: E gjithë kjo është si një ëndërr!

Foto: Media Pssracing Team

Viktor Davidovski e mbylli sezonin më të suksesshëm të karrierës së tij me një vend të dytë në garën e fundit të garës së renditur më të lartë
në Touring Racing, fundjavë Grand Prix në Jeddah, Arabia Saudite.

Në garën e parë, automobilisti maqedonas nisi i nënti dhe arriti në vendin e tetë, ndërsa në garën e dytë, me rotacion të dhjetëshes së parë, nisi i dyti. Megjithatë, tre xhirot e para ishin jashtëzakonisht të turbullta dhe sollën më shumë ndryshime pozicioni, si dhe disa përplasje dhe përplasje.

Kam bërë një gabim në fillim, presioni ishte thjesht shumë i madh. Për të gjithë shoferët kjo ishte një pistë e re dhe një përvojë e re me dy gara në një ditë. Të gjithë u detyruam të taktonim në të parën dhe më pas të jepnim gjithçka në të dytën, që ishte edhe finalja e sezonit. E dija që nëse do të dilja përpara do të kisha një makinë më të shpejtë në kuptimin që aerodinamika e makinës nuk do të prekej, por siç doli, të gjithë gabuan në garën e dytë, kështu që unë kisha mundësi për t'u rikthyer në ritëm.

Si një shofer i kartave të egra, unë kisha peshë shtesë dhe nuk kisha as përmirësimet më të fundit të ingranazhit, kështu që nuk prisja një përfundim në podium. Në fund të fundit, e gjithë kjo duket si një ëndërr, e cila për fat të mirë është realizuar, por do të duhet kohë që të “zhytet”. Davidovski këtë sezon mori pjesë për herë të pestë në TCR Europe dhe arriti të marrë fitoren e parë në qarkun "Paul Ricard" pranë Marsejës. Me paraqitjen në WTCR dhe fitimin e kupës për vendin e dytë, ai hapi horizonte të reja për karrierën e tij.

Sot vazhdojmë me aktivitetet, do të testojmë disa nga përmirësimet që janë planifikuar për vitin 2023. Për herë të parë do të kem mundësinë të testoj makinat me specifikimet më të fundit dhe të mësoj më shumë për planet e skuadrës gjatë sezonit të ardhshëm. Ky është një ekip i mrekullueshëm, profesionistë të shkëlqyer dhe një atmosferë vërtet e këndshme për të punuar. Një falënderim i madh për të gjithë ata, besoj se e arsyetova shansin që më dhanë, shpresoj që së bashku t'i gëzojmë edhe shumë herë fansat tanë”, tha Davidovski.

Video e ditës