Danimarka e mbuluar me të zeza: Të shtënat në Kopenhagë tronditën danezët

Xhirimi i Danimarkës/ Foto EPA-EFE/Olafur Steinar Rye Gestsson

Tre persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën të shtënat e djeshme në një qendër tregtare në Kopenhagë, tha policia daneze, duke shtuar se arrestoi një danez 22-vjeçar dhe e akuzoi atë për vrasje nga pakujdesia. Reuters.

Sulmi tronditi Danimarkën në fund të një jave ndryshe të gëzueshme, vetëm pasi priti tre fazat e para të garës së çiklizmit Tour de France. Ngjarja pa qindra mijëra danezë duke brohoritur në rrugët anembanë vendit.

“Danimarka u godit nga një sulm brutal të dielën mbrëma. Disa u vranë. Edhe më shumë janë të plagosur. Familjet e pafajshme blejnë ose hanë jashtë. Fëmijë, adoleshentë dhe të rritur”, tha kryeministrja Mette Frederiksen në një deklaratë të dielën vonë.

Mette Frederiksen/ Foto EPA-EFE/Philip Davali DANMARK JASHTË

"Kryeqyteti ynë i bukur dhe zakonisht kaq i sigurt u ndryshua në një sekondë," tha ajo. “Dua të inkurajoj danezët që të qëndrojnë së bashku dhe të mbështesin njëri-tjetrin në këtë kohë të vështirë”.

Policia e Kopenhagës tha se oficerë të armatosur u dërguan në qendrën tregtare Field të kryeqytetit të dielën vonë pas raportimeve për të shtëna, dhe u thanë njerëzve që ishin brenda të qëndronin aty dhe të prisnin ndihmë. Pamjet e mediave lokale treguan grupe blerësish të tmerruar duke vrapuar nga qendra tregtare.

FOTO+VIDEO: Disa të vrarë në një shkëmbim zjarri në një qendër tregtare në Kopenhagë

I dyshuari është arrestuar në orën 17:48 me orën lokale, me një pushkë dhe municion. Policia ka nisur një operacion masiv kërkimi në të gjithë rajonin lokal të Zeeland në kërkim të të gjithë bashkëpunëtorëve.

"Ne do të kemi një hetim të madh dhe një prani masive operacionale në Kopenhagë derisa të mund të themi me siguri: ai ishte vetëm," tha Thomassen.

Sulmuesi vrau një burrë rreth të dyzetave dhe dy "të rinj", një burrë dhe një grua, tha Thomassen. Disa të tjerë janë plagosur, ndër ta tre janë në gjendje kritike për jetën.

Hetimi i deritanishëm nuk ka treguar një motiv racor apo ndryshe, por kjo mund të ndryshojë, tha ai.

Xhirimi i Danimarkës/ Foto EPA-EFE/Olafur Steinar Rye Gestsson

Policia në Kopenhagë do të mbajë një konferencë për shtyp këtë mëngjes.

Spitali kryesor i kryeqytetit, Rigshospitalet, mori "një grup të vogël pacientësh" për trajtim, tha zëdhënësi dhe thirri mjekë dhe infermierë shtesë për t'i ndihmuar me ta.

Tabloidi danez BT publikoi një video të pa verifikuar që tha se ishte marrë nga një dëshmitar i sulmit, Mahdi Al-Wazni, duke treguar një burrë me një pushkë të madhe duke ecur nëpër qendër.

“Ai dukej shumë agresiv dhe po bërtiste gjëra të ndryshme”, tha Al-Wazni për BT.

Videoja e publikuar nga tabloidi Extra Bladet tregon një person që transportohet nga shpëtimtarët në një ambulancë me barelë.

“Në fillim njerëzit menduan se ai ishte një hajdut. Pastaj papritmas dëgjova të shtëna dhe u hodha pas banakut në dyqan”, tha dëshmitarja okulare Rike Levandovski për TV2.

“Ai filloi të qëllonte drejt e në turmë, jo lart në tavan apo në dysheme”, shtoi ajo.

Xhirimi i Danimarkës/ Foto EPA-EFE/Olafur Steinar Rye Gestsson

Qendra tregtare shumëkatëshe ndodhet rreth 5 km në jug të qendrës së Kopenhagës.

“Unë dhe shoku im papritmas dëgjuam të shtëna. Dëgjova rreth dhjetë të shtëna armësh dhe më pas vrapova sa më shpejt që munda në banjë. Shtyhemi në një tualet të vogël ku ishin rreth 11 persona”, thotë një tjetër dëshmitar.

Sulmi pasoi një të shtëna vdekjeprurëse në Norvegjinë fqinje javën e kaluar, në të cilën dy persona u vranë nga një person i vetëm i armatosur në kryeqytetin Oslo.

Kërcënimi terrorist ndaj Danimarkës aktualisht vlerësohet si “serioz”, ku kërcënimi më i madh vjen nga “islamizmi militant”, sipas raportit të fundit të Shërbimit Danez të Sigurisë dhe Inteligjencës.

Xhirimi i Danimarkës/ Foto EPA-EFE/Olafur Steinar Rye Gestsson

Kërcënimi ndaj Danimarkës nga ekstremistët e krahut të djathtë konsiderohet të jetë në një nivel "të përgjithshëm", që do të thotë se ka aftësi dhe/ose qëllim dhe ndoshta planifikim.

Danimarka pa një sulm militant për herë të fundit në vitin 2015, kur dy persona u vranë dhe gjashtë oficerë policie u plagosën kur një person i armatosur qëlloi dhe vrau një burrë jashtë një qendre kulturore që organizonte një debat mbi lirinë e fjalës dhe më vonë vrau një person jashtë një sinagoge hebreje. në qendër Kopenhagen.

Më pas, autori i armatosur u vra në një shkëmbim zjarri me policinë.

Një koncert i këngëtarit Harry Styles të dielën mbrëma në Kopenhagë, jo shumë larg një qendre tregtare, është anuluar, tha policia.

“Mendimet tona dhe ngushëllimet më të thella janë me viktimat, të afërmit e tyre dhe të gjithë ata që janë prekur nga tragjedia”, thuhet në një deklaratë nga mbretëresha e Danimarkës Margrethe dhe çifti i Princit të Kurorës.

Një ngjarje në Danimarkën jugore për të përkujtuar fundin e etapave të Tour de France, e organizuar nga princi i kurorës dhe e ndjekur nga Frederiksen, u anulua gjithashtu.

I dyshuari sot do të përballet me një seancë paraprake para gjykatës.

Video e ditës