Danimarka është kampione e botës në hendboll për të tretën herë radhazi

foto: EPA-EFE/Tamas Kovacs

Hendbollistet e Danimarka mbrojti titullin kampion bote, pasi i mposhti në finalet e Kampionatit Botëror në Poloni dhe Suedi Franca me 34:29 (16:15). Kjo ndeshje për medaljen e artë u arbitrua Gjorgji Nachevski и Skllav Nikollov nga Maqedonia.

Danimarka është fuqia më e madhe e hendbollit në botë dhe këtë e dëshmuan sërish. Ai u bë kampion bote për herë të tretë në histori.

Danezët ishin favoritë dhe e justifikuan atë rol. Ata e hapën ndeshjen shkëlqyeshëm, kryesuan me të 4: 1, 7: 3, kështu që 10: 6, kanë pasur vazhdimisht katër gola epërsi dhe kanë udhëhequr me pesë rezultate pozitive.

Francezët luajtën më solidë në mbrojtje, u rikthyen me rezultat në fund të pjesës së parë për pasigurinë e ndeshjes. Ata shkuan në pushim vetëm një gol prapa me shpresën për të luftuar me danezët për gjysmë ore të ardhshme.

Ata arritën të barazojnë, u luajt gol për gol, por danezët ishin gjithmonë një hap përpara, duke fituar dy gola epërsi dhe kur hynë në 10 minutat e fundit me tre pozitive, dukej qartë se Franca do ta kishte të vështirë të merrte. përsëri në ndeshje.

Ata ruajtën avantazhin dhe në fund mbrojtën titullin e kampionit të botës. Në radhët fituese Lauge dominuan me 10 gola, Pitlik me nëntë dhe Gidsel me gjashtë gola. Ata u dalluan në përzgjedhjen e mundur Remily me gjashtë dhe Mem me pesë gola.

Më herët në luftën për medaljen e bronztë, kombëtarja spanjolle arriti të mposht Suedinë me 39:36.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës