Danimarka është kampione e botës në hendboll për të tretën herë radhazi

Hendbollistet e Danimarka mbrojti titullin kampion bote, pasi i mposhti në finalet e Kampionatit Botëror në Poloni dhe Suedi Franca me 34:29 (16:15). Kjo ndeshje për medaljen e artë u arbitrua Gjorgji Nachevski и Skllav Nikollov nga Maqedonia.

Danimarka është fuqia më e madhe e hendbollit në botë dhe këtë e dëshmuan sërish. Ai u bë kampion bote për herë të tretë në histori.

Danezët ishin favoritë dhe e justifikuan atë rol. Ata e hapën ndeshjen shkëlqyeshëm, kryesuan me të 4:1, 7:3, kështu që 10:6, kanë pasur vazhdimisht katër gola epërsi dhe kanë udhëhequr me pesë rezultate pozitive.

Francezët luajtën më solidë në mbrojtje, u rikthyen me rezultat në fund të pjesës së parë për pasigurinë e ndeshjes. Ata shkuan në pushim vetëm një gol prapa me shpresën për të luftuar me danezët për gjysmë ore të ardhshme.

Ata arritën të barazojnë, u luajt gol për gol, por danezët ishin gjithmonë një hap përpara, duke fituar dy gola epërsi dhe kur hynë në 10 minutat e fundit me tre pozitive, dukej qartë se Franca do ta kishte të vështirë të merrte. përsëri në ndeshje.

Ata ruajtën avantazhin dhe në fund mbrojtën titullin e kampionit të botës. Në radhët fituese Lauge dominuan me 10 gola, Pitlik me nëntë dhe Gidsel me gjashtë gola. Ata u dalluan në përzgjedhjen e mundur Remily me gjashtë dhe Mem me pesë gola.

Më herët në luftën për medaljen e bronztë, kombëtarja spanjolle arriti të mposht Suedinë me 39:36.