Kirby: Mos dërgimi i ndihmës në Ukrainë është një dhuratë e Krishtlindjeve për Putinin

John Kirby foto MPB

Mbrëmë, Shtetet e Bashkuara dërguan një ndihmë ushtarake shtesë prej 175 milionë dollarësh në Ukrainë, të autorizuar më parë nga presidenti Joe Biden, por administrata e tij ka treguar se këto janë furnizimet e fundit dhe presin që Kongresi të miratojë paketën e re të ndihmës deri në festat e Krishtlindjeve, e cila nuk kaloi votimin e parë në Senat mbrëmë.

Siç tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, "pa fonde shtesë, këto armë do të jenë ndër të fundit që do të mund të dërgojmë".

“Por përsëri... nëse e ndërpresim mbështetjen dhe i japim presidentit rus Vladimir Putin pikërisht atë që ai dëshiron. Kjo do të ishte e tmerrshme, jo vetëm për popullin e Ukrainës, por për interesat tona të sigurisë kombëtare dhe absolutisht për interesat e sigurisë kombëtare të aleatëve dhe partnerëve tanë në Evropë”, tha Kirby në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë.

Propozuar nga Biden, paketa e re e ndihmës për Ukrainën prej gati 111 miliardë dollarësh, e cila u refuzua nga Senati mbrëmë, lidhet me ndihmën për Izraelin dhe Tajvanin, por edhe për të forcuar kontrollin e kufirit jugor për të ndaluar rritjen rekord të ardhja e emigranteve..

Kirby tha në një konferencë të mëparshme për shtyp se nëse ndihma nuk miratohej do të ishte një dhuratë e Krishtlindjeve për Putinin.

“Është një dhuratë shumë e mirë e Krishtlindjeve për të, sepse do të marrë pikërisht atë që kërkon... Ai mendonte se duke pushtuar Ukrainën do të përçante Perëndimin, do të na copëtonte. Por gjithçka që bëri ishte të na forcoi edhe më shumë”, tha Kirby në një konferencë për shtyp.

Vendosmëria e Perëndimit është atje dhe vjen nga presidenti amerikan Joe Biden, tha ai.

“Kjo mund të thuhet për shumicën e anëtarëve të Kongresit, të dyja partitë, të dyja dhomat. Por ne po flasim për një numër më të vogël republikanësh që në thelb po mbajnë peng ndihmat, sepse ata kanë pasur disa politika kufitare në të cilat duan të fluturojnë”, tha Kirby.

Ai tha se Biden është i gatshëm të negociojë kufirin, por në frymën e bashkëpunimit dhe mbështetjes.

"Nëse nuk do të mendonim se kufiri nuk kishte rëndësi, nuk do t'i kishim shtuar më shumë se XNUMX miliardë dollarë kërkesës kufitare të Departamentit të Sigurisë Kombëtare," tha ai, duke shtuar se me këtë mosfunksionim në Capitol Hill, "populli i Ukraina po vuan”.

Ai gjithashtu theksoi se SHBA-të janë të vetëdijshme se ka një numër të konsiderueshëm viktimash civile në konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit.

- U vranë dhe u plagosën njerëz të pafajshëm, izraelitë dhe palestinezë. Dhe për këtë na vjen keq për secilin prej tyre. Por ne do të vazhdojmë me kolegët tanë nga Izraeli t'i ndihmojmë ata të jenë shumë më të kujdesshëm në kryerjen e operacioneve të tyre.

Shtetet e Bashkuara besojnë se “Izraeli është i vetëdijshëm për këtë dhe se ata po ndërmarrin hapa për të larguar njerëzit e pafajshëm nga objektivi, ku Hamasi, dhe është shumë e qartë, i vendos ata qëllimisht.

Në paketën e propozuar nga Biden, ofrohen 61 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, rreth 14 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Izraelin, 7 miliardë dollarë për Tajvanin dhe pjesa tjetër është për ndihmë humanitare për Gazën dhe Bregun Perëndimor dhe për forcimin e kontrollit të kufijtë e Shteteve të Bashkuara.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës