Ministria e Jashtme britanike: Bisedat e deputetëve të hakuar nga Rusia

Foto: EPA

Bisedat private të politikanëve të lartë dhe nëpunësve civilë në Mbretërinë e Bashkuar janë komprometuar nga shërbimi kryesor i sigurisë ruse, ka thënë ministri i Jashtëm.

Leo Docherty bëri një deklaratë në Commons duke thënë se një fushatë e ndikimit kibernetik nga një grup i njohur si Star Blizzard kishte "rrjedh dhe përforcuar informacione në mënyrë selektive" që nga viti 2015. Sipas tij, grupi ka kryer një stërvitje për të vjedhur informacione nga një numër i konsiderueshëm deputetësh nga disa parti politike.

Deputetëve u është thënë se sanksionet do të vendosen ndaj dy anëtarëve të Star Blizzard pas një hetimi nga Agjencia Kombëtare e Krimit, të quajtur nga Zyra e Jashtme, Commonwealth dhe Zhvillim (FCDO) si Andrei Stanislavovich Korinets (Alexei Doguzhiev) dhe inteligjenca FSB, Ruslan Aleksandrovich Peretyatko.

“Sot mund të konfirmoj se Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë, FSB, qëndron pas përpjekjeve të vazhdueshme për të ndërhyrë në proceset tona demokratike. Ata u drejtoheshin anëtarëve të kësaj shtëpie dhe (shtëpisë së zotërve). Ata synonin nëpunësit civilë, gazetarët dhe organizatat joqeveritare (OJQ). Ata kanë shënjestruar individë dhe subjekte të profilit të lartë me qëllim të qartë, duke përdorur informacionin që marrin për të ndërhyrë në politikën britanike”, u tha Docherty deputetëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës