30 ditë paraburgim për shoferin e Palevskit

Foto: Facebook/Ljupco Palevski

Gjyqtari i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup e ka pranuar propozimin e Prokurorisë, dhe i ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh për shoferin që e ka çuar nga Serbia në Turqi. Ljupço Palevski – Palco, i dyshuari kryesor për vrasjen e 14-vjeçarit Vanja Gjorçevska dhe 73-vjeçari Pançe Zhezovski nga Velesi, të konfirmuar nga Gjykata Penale.

I është caktuar masa e ndalimit për shkak të mundësisë së arratisjes.

Prokuroria Themelore Publike në Shkup paraprakisht ka njoftuar se për shoferin e Palcos është lëshuar urdhër për zhvillimin e procedurës hetimore.

Siç informon OJO Shkup, në periudhën prej 01.12.2023 deri më 03.12.2023, i dyshuari i ka ndihmuar Palevskit që të mos zbulohet për dy vepra penale – Rrëmbim nga neni 141 të Kodit Penal, si dhe dy vrasje në mënyrë brutale (një të miturit dhe atij të favorizimit) bashkërisht të dënueshme nga neni 123 paragrafi 3 i Kodit Penal, duke i siguruar transport me veturë.

“Tashmë i dyshuari pas komunikimit paraprak dhe marrëveshjes me autorin i cili ndodhej në Republikën e Serbisë, është nisur drejt Beogradit me një automjet Land Rover me shenja regjistrimi Strumica, në pronësi të personit juridik. Aty është takuar me autorin dhe së bashku me veturën janë nisur në drejtim të kufirit të Serbisë me Bullgarinë – kalimin kufitar Kalotinë. Ata kanë kaluar kufirin më datë 02.12.2023, duke lëvizur nëpër territorin e Republikës së Bullgarisë, në të njëjtën ditë kanë mbërritur në kufirin me Turqinë, në pikën kufitare Kapitan Andreevo, dhe kanë hyrë në Turqi. Aty kanë qenë bashkë deri më 03.12.2023, pas së cilës autori ka qëndruar dhe tani i dyshuari me veturën përmes Greqisë është nisur drejt këtij shteti, ku është mbajtur në vendkalimin kufitar Star Dojran”, thonë nga Prokuroria Publike Shkup.

Nga atje po ashtu bëjnë të ditur se edhe për një person tjetër i cili nga dje është mbajtur 24 orë në stacionin policor, është dërguar njoftim në Prokurorinë Publike të Shkupit. Prokurori publik ka vlerësuar se për momentin nuk ka bazë ligjore për propozimin e masave të sigurisë, por kontrollet për përfshirje të mundshme të tij në një ngjarje penalo-juridike vazhdojnë, njoftojnë nga Prokuroria Publike e Shkupit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës