Danimarka do të investojë 5,5 miliardë dollarë në luftanije të reja

 
Foto e flamurit danez EPA-EFE/TOMS KALNINS

Danimarka pritet të investojë 40 miliardë korona daneze (5,47 miliardë dollarë) në anije të reja luftarake, ndërsa anëtari i NATO-s kërkon të forcojë sigurinë e saj detare pas pushtimit të Rusisë në Ukrainë, tha sot Ministria daneze e Mbrojtjes.

-Si pjesë e investimeve që do të bëhen në 20-25 vitet e ardhshme, është nisur një partneritet me industrinë e sigurisë detare të vendit për të zhvilluar dhe ndërtuar anije të reja luftarake në Danimarkë, tha ministri danez i Mbrojtjes Morten Bodskov.

“Me sulmin rus në Ukrainë dhe situatën e re të sigurisë në Evropë, është më e rëndësishme se kurrë që Danimarka të mund të mbrohet, shtoi ai.

Danimarka është zotuar të rrisë gradualisht shpenzimet e mbrojtjes në 2 pikë përqindje të PBB-së së saj deri në vitin 2033.

Video e ditës