Danezët po protestojnë kundër heqjes së festës kombëtare

Flamuri i Danimarkës / Foto: Arkiv

Mijëra njerëz u mblodhën në Kopenhagë për të protestuar kundër një propozimi të qeverisë për të hequr festën publike për të financuar rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes. Protesta u organizua nga sindikatat më të mëdha në vend, të cilat janë kundër heqjes së Ditës së Madhe të Lutjes, një festë e krishterë që bie të premten e katërt pas Pashkëve dhe daton në vitin 1686, raporton Index HR.

Sindikatat vlerësuan se dolën të paktën 50.000 njerëz, duke e bërë atë protestën më të madhe të vendit në më shumë se një dekadë. Policia nuk ka bërë të ditur se sa persona janë mbledhur në protestë. Heqja e festës u propozua në dhjetor për të rritur taksat për shpenzimet më të larta të mbrojtjes në dritën e luftës në Ukrainë.

Qeveria ka propozuar që vendi të përmbushë objektivin e NATO-s për të ndarë 2 për qind të PBB-së për mbrojtjen në vitin 2030, tre vjet më herët. Shumica e 654 milionë dollarëve të nevojshme për këtë mund të mbulohen nga të ardhurat më të larta tatimore nga eliminimi i festës, argumentoi ai.

Por sindikatat, përfaqësuesit e opozitës dhe ekonomistët nuk e besojnë këtë. Qeveria ka një shumicë të ngushtë në parlament dhe synon ta shtyjë ligjin pavarësisht nga opozita.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës