A do të përshpejtojë prezantimi i “Më gjeni” gjetjen e fëmijëve të zhdukur?

Foto: EPA-EFE/ARIE KIEVIT

Nëse do të kishte një sistem “Find Me” (Amber Alert) që sjell rezultate në mbarë botën, ndoshta nuk do të kishin kaluar 24 orë nga zhdukja e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, e cila është zhdukur që nga mëngjesi i djeshëm. Siç ishte paralajmëruar më parë, një sistem i ngjashëm do të zbatohet nga muaji i ardhshëm në Maqedoni. Sistemi Find Me funksionon në Shtetet e Bashkuara, Belgjikë, Republikën Çeke, Francë, Gjermani, Greqi, Maltë, Irlandë, Bullgari, Itali, Holandë, Portugali, Rumani, Spanjë dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Në rrjetet sociale shpesh hasim lajme për zhdukjen e fëmijëve dhe tentativa për rrëmbime. Në situata të tilla, kërkimi do të ishte shumë më i lehtë dhe më i shpejtë nëse informacione të dobishme për personat e zhdukur, si emri, lartësia, pamja, vendndodhja e fundit ku janë parë, do të mbërrinin në një moment përmes rrjeteve sociale, televizioneve, radiove.

Deri kohët e fundit, praktika e zakonshme e policisë në mbarë botën ishte fillimi i kërkimit të personave të zhdukur, përfshirë fëmijët, 24 ose 48 orë pas zhdukjes. Praktika ishte e tillë sepse në të shumtën e rasteve vajzat adoleshente ikin me të dashurit e tyre, ose arsyeja e ikjes nga shtëpia është një grindje familjare.

"Amber alert" ose "Më gjeni" është një model i përhapjes dhe publikimit të informacionit për publikun në situatën e fëmijëve të humbur. Qëllimi është që lajmi për një person të zhdukur të arrijë sa më shpejt te qytetarët përmes mediave të ndryshme, emisioneve televizive dhe radiofonike, internetit, mesazheve SMS, pas së cilës ata do të jenë gjetës të mundshëm të fëmijëve të zhdukur. Më gjeni”, thuhet në mesazhin e shkurtër por të rëndësishëm që qytetarët marrin edhe në celularët e tyre. Qëllimi është që nëse kanë ndonjë informacion për zhdukjen, ta ndajnë menjëherë.

Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Në Serbi, sistemi "Më gjeni" aktivizohet kur jeta e një fëmije është në rrezik. dhe funksionon duke ndërprerë programet televizive çdo gjysmë ore për tetë orët e para pas zhdukjes.

“Pas atyre tetë orësh deri sa kanë kaluar 48 orë nga raportimi i zhdukjes, transmetimi i atij njoftimi do të duhet të vazhdojë çdo orë. Pas kësaj, media nuk është më e detyruar të publikojë informacionin, përveç nëse e kërkon policia”, shpjegon kryetari i Qendrës për Fëmijët e Zhdukur dhe të Abuzuar, Igor Juriq.

Sistemi Find Me u krijua në Shtetet e Bashkuara në vitin 1996 dhe u emërua pas Amber Hagerman, një vajzë nëntë vjeçare nga Teksasi, e cila u rrëmbye dhe u vra.

Amber Hagerman, e cila ishte një vajzë normale, së bashku me vëllain e saj të vogël hipën me biçikleta në parkingun e një dyqani të braktisur, ku mblidheshin të gjithë fëmijët e lagjes. Vëllai i saj u largua, por ajo qëndroi.

Vetë rrëmbimi i Amberit u dëshmua nga një banor i moshuar i Arlingtonit, i cili dëshmoi se pa një makinë të zezë që tërhiqej dhe e kapi vajzën. Pavarësisht britmave të forta, Amber ende nuk mundi të shpëtonte veten.

Dëshmitari thirri policinë dhe raportoi rastin. Patrulla mbërriti shpejt dhe regjistroi përshkrimin e dhënë nga dëshmitari, se rrëmbyesi është i bardhë ose hispanik, nga mosha 25 deri në 40 vjeç, gjatësia mesatare, trupi mesatar. Një përshkrim që nuk ishte shumë i dobishëm për policinë.

Agjentët e FBI-së u përfshinë në vetë hetimin dhe në kërkim morën pjesë 60 oficerë policie.

Pesë ditë pas rrëmbimit, një kalimtar duke ecur me qenin e tij gjeti trupin e Amberit të hedhur në një përrua. Vendi ku u gjet trupi ishte më pak se 10 kilometra nga parkingu ku ndodhi rrëmbimi. Vrasësi i saj nuk u soll kurrë para drejtësisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës