A do ta pasojë Hamiltonin te Mercedes një adoleshent super i talentuar?

foto [email mbrojtur]

Kreu i skuadrës Mercedes në Formula 1, Toto Wolff, po mendon të punësojë supertalentin nga Italia, Andrea Kimi Antonelli (2025), në vend të Hamiltonit në vitin 17. Shumë do të varet nëse Antonelli i gjithëdijshëm do të fitojë titullin e Formula 2

Toto Wolff po konsideron emërimin e sensacionit adoleshent Kimi Antonelli (1) si pasardhës të Lewis Hamilton në ekipin Mercedes F17.

Vendimi tronditës i Hamiltonit për të nënshkruar një marrëveshje dyvjeçare me Ferrarin nga viti 2025 e ka lënë Mercedesin të tronditur ndërsa ata përpiqen të gjejnë një pilot të ri të aftë për partneritet me George Russell.

Hamilton ka fituar gjashtë kampionate botërore të pilotëve në Formula 1 me Mercedes që nga kalimi te gjermanët nga McLaren në 2013, megjithatë, problemet me makinën në sezonet e fundit e kanë bërë atë të marrë vendimin për të ndërruar skuadrën.

Wolff ka për detyrë të gjejë një pilot të ri të talentuar për të zëvendësuar Hamiltonin, i cili mund të fitojë tituj botërorë në një nga ekipet më të famshme në Formula 1 dhe një nga opsionet e tij është mbrojtësi i ri i kësaj kompanie.

Sensacioni italian, i cili thuhet se është pasardhësi i Max Verstappen sipas talentit të tij, është në shkollën e Mercedesit që në moshën 11-vjeçare.

Antonelli, pasi fitoi kampionatin e Formula 4, do të vozisë në Formula 2 këtë sezon, duke anashkaluar Formula 3.

Mercedes mund ta nënshkruajë atë me ekipin në Formula 1, nëse ai fiton trofeun në Formula 2 këtë sezon.

– Ai do të jetë një pilot shumë, shumë i suksesshëm në Formula 1. Por ai ende nuk e ka nisur fushatën e tij në Formula 2. Ata patën një provë të vështirë në ditët e para në Bahrein dhe ne do të shohim se si do të zhvillohet. Kjo është arsyeja pse unë dua të pres për garat e para në Formula 2 - thotë Wolff.

Antonelli fitoi kampionatin e Formula 2022 në 4, me Prema Racing. Në vitin 2023, ai fitoi trofeun në Kampionatin Rajonal Evropian të Formulës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës