A është tani koha e duhur për të blerë dru zjarri?

Blerja e druve të zjarrit në maj nuk befason askënd, veçanërisht pasi çmimi tani është mjaft më i ulët për qytetarët serbë. Në Smederevë një metër dru është rreth 7.000 dinarë. Ne cmim perfshihet transporti. Ndryshe, çmimet e drurit të vitit të kaluar, në disa depo, kanë qenë mjaft të ndryshme gjatë dimrit. Në atë kohë, një metër lis dhe ahu kushtonte rreth 9.000 dinarë, kurse akacia ishte pak më e lirë. Gjithashtu, druri i prerë dhe i stivosur (në paleta) kushton deri në 18.000 dinarë, shkruan Kamatica.

Është interesante se në Serbi edhe 40 për qind e amvisërive përdorin lëndë djegëse të ngurta për ngrohje. Megjithatë, duhet thënë se ngrohja varet kryesisht nga izolimi dhe mobilieri në shtëpi.

Në faqen “Përshëndetje reklama”, mund të shihni se çmimet e druve të zjarrit në Beograd aktualisht variojnë nga gjashtë deri në tetë mijë dinarë. Çmimi ndonjëherë përfshin copëtimin e drurit, si dhe transportin, dhe në disa raste këto shërbime paguhen ekstra. Duke qenë se çmimi i drurit është dukshëm më i ulët gjatë muajve maj dhe qershor, qytetarët shpesh vendosin t'i sigurojnë shtëpitë e tyre dru zjarri që tani dhe kështu të shmangin çmimet tepër të larta gjatë dimrit.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës