Dëshironi të jetoni deri në 100 vjet? Praktikoni këto katër zakone të thjeshta

Foto: Pexels / shvetsa

Të jetosh një jetë të gjatë dhe të shëndetshme është një qëllim që shumëkush aspiron dhe adoptimi i zakoneve të shëndetshme mund të kontribuojë ndjeshëm në këtë ambicie. Rutinat tona të përditshme luajnë një rol kritik në formësimin e mirëqenies sonë dhe rezultatet afatgjata të shëndetit.

Çdo zgjedhje që bëjmë, nga ushqimi që hamë e deri te aktivitetet në të cilat përfshihemi, kontribuon në mirëqenien tonë. Zakonet e mëngjesit janë veçanërisht të rëndësishme sepse ato vendosin tonin dhe trajektoren për pjesën tjetër të ditës. Kjo është arsyeja pse nutricionistja dhe konsulenti i nutricionit Dr.Mrinal Pandit ka veçuar katër zakone të thjeshta të mëngjesit që mund të kontribuojnë në jetëgjatësinë, shkruan "Ajo gjen."

1. Hidratojeni me ujë

Fillimi i ditës me një gotë ujë është një zakon i thjeshtë por i fuqishëm.

“Hidratimi me një gotë ujë sapo zgjoheni fillon metabolizmin tuaj dhe ndihmon me tretjen gjatë gjithë ditës”, thotë doktor Pandit.

Hidratimi i duhur është thelbësor për shëndetin kardiovaskular, ndihmon në ruajtjen e vëllimit të gjakut dhe përmirëson qarkullimin.

2. Hani një mëngjes me vlera ushqyese

Një mëngjes i ekuilibruar është çelësi për ruajtjen e niveleve të qëndrueshme të energjisë dhe parandalimin e ngrënies së tepërt më vonë gjatë ditës.

“Një mëngjes i ekuilibruar që përfshin proteina, yndyrna të shëndetshme dhe fibra ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, mban energjinë të qëndrueshme dhe zvogëlon gjasat për të ngrënë tepër më vonë gjatë ditës”, shpjegon dietologia.

Gjithashtu, një mëngjes me vlera ushqyese mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kronike, si diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

3. Merr aktivitet fizik

Ushtrimet e mëngjesit janë një mënyrë e fuqishme për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe për të vendosur një ton pozitiv për ditën.

“Ushtrimet e mëngjesit, qofshin ato ecje të shpejta, joga apo shtrirje të lehta, forcon shëndetin kardiovaskular, muskujt dhe kockat dhe përmirëson disponimin dhe nivelet e energjisë gjatë gjithë ditës”, thotë Pandit.

Aktiviteti i rregullt fizik lidhet me një rrezik të reduktuar të shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit. Duke e bërë ushtrimin prioritet në mëngjes, ne jo vetëm që përmirësojmë shëndetin tonë fizik, por gjithashtu vendosim një ton proaktiv dhe energjik për pjesën tjetër të ditës.

4. Praktikoni vëmendjen ose meditimin

Përfshirja e vëmendjes ose meditimit në rutinën tuaj të mëngjesit mund të ketë efekte të thella në mirëqenien tuaj mendore dhe emocionale.

"Përfshirja e vëmendjes ose meditimit në rutinën tuaj të mëngjesit ndihmon në reduktimin e stresit, përmirësimin e qartësisë mendore dhe përmirësimin e mirëqenies së përgjithshme emocionale," vëren Pandit.

Kjo praktikë shoqërohet me përfitime të panumërta, duke përfshirë uljen e inflamacionit dhe përmirësimin e funksionit imunitar, të cilat të dyja janë çelësi i jetëgjatësisë. Fillimi i ditës tuaj me disa minuta reflektim të qetë ose meditim të drejtuar mund t'ju ndihmojë t'i qaseni sfidave të përditshme me një mentalitet të qetë dhe të fokusuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës