A na pret një epidemi e re: Simptomat e fruthit janë të ngjashme me gripin, por mund të jenë fatale

fruthi
Monkeypox / Foto: Printscreen / YouTube

Autoritetet shëndetësore në Evropë dhe Amerikën e Veriut kanë parë një rritje të rasteve të infektimit me HIV. fruthi që nga fillimi i majit, gjë që ka ngritur frikën se sëmundja, e cila është endemike në pjesë të Afrikës, mund të përhapet në pjesë të tjera të botës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje për monitorim të ngushtë të të infektuarve me virusin. Spanja, Portugalia, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara raportuan sëmundjen të mërkurën. Mbretëria e Bashkuar, e cila raportoi për herë të parë një rast të sëmundjes më 6 maj tek një person në Nigeri, tha të mërkurën se ishin raportuar gjithsej nëntë raste. Të enjten, rasti i parë u diagnostikua në Itali në një spital në Romë, si dhe në Stokholm të Suedisë.

Çfarë është lija e majmunit?

Është një infeksion i rrallë viral që u zbulua për herë të parë në vitin 1958 në kolonitë e majmunëve që u përdorën për kërkime. Virusi mendohet se transmetohet përmes brejtësve. Te njerëzit, lija e majmunëve u zbulua 52 vjet më parë në Republikën Popullore të Kongos. Në dekadat e mëparshme, infeksioni është raportuar në disa vende afrikane, si dhe në Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Izrael dhe Singapor.

fruthi
Monkeypox / Foto: Printscreen / YouTube

Simptomat

Infeksioni nga virusi i fruthit fillon në mënyrë të ngjashme me infeksionin e virusit të gripit. Pacienti ka temperaturë, ndihet i dobët, ankohet për dhimbje koke, rraskapitje dhe dhimbje muskulore. Përveç kësaj, ka ënjtje të nyjeve limfatike. Këto simptoma janë arsyeja pse rastet e para të etheve të majmunit këtë vit nuk u zbuluan vetëm pak ditë më vonë – sepse sëmundja shoqërohet me shenja që mund të tregojnë një gamë të gjerë sëmundjesh.

Periudha e inkubacionit është nga 7 deri në 14 ditë, por ndonjëherë mund të jetë nga 5 ditë deri në 21 ditë. Skuqja shfaqet deri në 72 orë pas simptomave të para, kryesisht në fytyrë, dhe më pas përhapet në pjesën tjetër të trupit. Sëmundja zgjat nga 14 deri në 28 ditë. Zërat që shfaqen si pasojë e skuqjes bien vetë.

laboratorike
Laboratori / Foto: Pexels

Si transmetohet lija e majmunit?

Si shumica e infeksioneve virale, virusi i lisë transmetohet përmes rrugëve të frymëmarrjes, por nuk përjashtohet transmetimi përmes sekrecioneve trupore gjatë marrëdhënieve seksuale. Njerëzit mund të infektohen edhe nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me kafshët ose produktet e tyre.

Mjekimi

Nuk ka një kurë specifike për fruthin. Personat që janë vaksinuar kundër fruthit janë në rrezik më të ulët të prekjes nga fruthi. Megjithatë, në botë ka pasur raste që kanë përfunduar me vdekje. Nëse keni ndonjë ndryshim, është mirë që menjëherë të konsultoheni me mjekun tuaj.

Video e ditës