A mund të pinë kafe personat me tension të lartë?

kafene
Foto: Unsplash

Edhe pse besohet se kafe rrit presionin e gjakut, nuk ka asnjë hulumtim që vërteton se është e vërtetë.

Ekspertët nga Fondacioni Gjerman i Zemrës thonë se mund të pini të paktën katër filxhanë në ditë, edhe nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut. Ata theksojnë se nuk ka asnjë provë shkencore që kafeina është e keqe për hipertensionin.

Kafeja mund të rrisë shkurtimisht presionin e gjakut sepse kafeina stimulon sistemin kardiovaskular dhe përshpejton rrahjet e zemrës, por kjo zakonisht ndodh nëse nuk jeni mësuar me kafeinë.

Presioni i lartë i gjakut është më i ulët tek njerëzit që pinë kafe rregullisht. Ky efekt ndodh pas pirjes së rregullt të kafesë për një deri në dy javë, sipas një deklarate nga Fondacioni Gjerman i Zemrës. Kjo vlen edhe për çajin jeshil dhe atë të zi, pasi janë edhe stimulues.

Sidoqoftë, duhet të përpiqeni të kufizoni marrjen tuaj në një maksimum prej 400 miligramësh kafeinë në ditë nëse po mendoni për shëndetin e zemrës. Kjo është më shumë se sa ka të ngjarë të pinë shumica e njerëzve - rreth katër deri në pesë filxhanë kafe filtri në ditë.

Nëse planifikoni të matni presionin e gjakut, bëjeni këtë para ose rreth 30 minuta pas pirjes së kafesë për t'u siguruar që ajo të mos ndikojë në presionin tuaj të gjakut.

Ndërkohë, përpiquni të shmangni pilulat me kafeinë, këshillon Fondacioni Gjerman i Zemrës, pasi ato mund të ndikojnë negativisht në presionin e gjakut.

Video e ditës