A do të hamë bukë më të shtrenjtë - kjo varet nga konfliktet ushtarake në botë

Foto: ALein / Alamy / Alamy / Profimedia

Edhe pse çmimi i bukës aktualisht është i qëndrueshëm, konfliktet ushtarake mund të shkaktojnë një rritje të re çmimi. Oda Bujqësore paralajmëron se Maqedonia mund të pjekë bukë më të shtrenjtë nëse çmimi i naftës, i cili në tregjet botërore ka arritur në 90 dollarë për fuçi, si dhe çmimi i drithit, pas korrjes në Ukrainë rritet.

"Oferta dhe kërkesa duhet të përcaktojnë gjithmonë çmimin përfundimtar, ne qëndrojmë gjithmonë pas kësaj." Çmimi i bukës do të mbetet i njëjtë, është i qëndrueshëm, tani nuk e dimë se çfarë do të ndodhë përsa i përket luftës, që reflektohet drejtpërdrejt në çmimin e naftës, dhe nuk e dimë se çfarë do të ndodhë në Rusi dhe Ukrainë”, thotë Goran Georgievski Agro – afariste.

Sipas burimeve të brendshme, fokusi duhet të jetë rritja e prodhimit vendas dhe rritja e ekonomisë.

“Ka pasur një deklaratë nga Banka Botërore që është e ngjashme me përpjekjet tona, mendoj se nuk duhet të fokusohemi se sa të lira mund të jenë çmimet, por sa mund të rritet ekonomia jonë. Të shohim sa do të jetë korrja e grurit dhe sa do të jetë çmimi i drithit, mendoj se duhet një politikë e shëndoshë ekonomike. Ekonomia jonë nuk duhet të prodhojë 1 për qind rritje, duhet të jetë 5-6 për qind”, thotë Trajan Angelovski – kryetar i SSK.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës