A është industria e gënjeshtrave duke minuar "para kohe" zgjedhjet në SHBA

Foto: EPA-EFE / ERIK S. PAK

Mënyra moderne e jetesës ka bërë që mediat sociale dhe platformat e internetit të jenë vendimtare për transmetimin e informacionit dhe lajmeve tek qytetarët në botë, rajon, e për rrjedhojë edhe në Maqedoni. Është pikërisht dinamika e shpejtë dhe e madhe e jetës së përditshme ajo që kontribuoi në përhapjen e dezinformatave dhe lajmeve të rreme me një shpejtësi të paparë nëpër këto kanale. Informacioni shqetësues i publikuar nga njoftimet për shtyp të kompanive është në drejtim të këtyre situatave për shënim YouTube и Facebook të cilët informuan se së shpejti do të ndalojnë fshirjen e profileve të AI që prodhojnë dezinformata në platformat e tyre sepse kanë frikë se në këtë mënyrë numri i përdoruesve të produkteve të tyre po ulet.

Në dritën e Ngjarjet e tanishme, këto të dhëna janë edhe më shqetësuese nëse dihet se ndodhin gjatë garave partiake të republikanëve dhe demokratëve për kandidatë për president të Shteteve të Bashkuara, por edhe në hollin e zgjedhjeve presidenciale amerikane. i cili sipas njoftimeve duhet të mbahet vitin e ardhshëm.

Sa problematike janë realisht këto vendime të kompanive teknologjike dhe cili është roli i dezinformatave nga Maqedonia për garën politike në SHBA, ndoshta mund të dëshmojnë përvojat e kaluara gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 në Amerikë.

Është përshpejtimi i garës për president të Shteteve të Bashkuara, si dhe vendimet e Twitter dhe YouTube për të mos reaguar ndaj boteve me dezinformata në publikun vendas, ajo që përditëson temën që është aktive prej disa vitesh dhe lidhet. tek i ashtuquajturi tashmë i njohur faqe të shkëlqyera. Përkatësisht, për ato faqe, të cilat për herë të parë u shfaqën gjatë fushatës zgjedhore në Amerikë, ekzistonte dyshimi i bazuar se kopjojnë përmbajtje nga faqe të tjera amerikane, përhapin lajme të rreme dhe qëllimi i tyre është përfitimi financiar. Ky lloj veprimi i tyre u ekspozua nga partia i Rrjetit Kërkimor për Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin (OCCRP) e cila informon se disa nga lokacionet që kanë funksionuar të inkriminuara janë me origjinë nga qyteti maqedonas Veles.

Sipas vendeve OCCRP Veleske  usapoliticsinsider.com и usadailypolitics.com për aktivitetet e tyre të paligjshme, ata përdorin rrjetin social Parler, i cili konsiderohet një platformë e krahut të djathtë dhe që kishte qindra mijëra përdorues në Shtetet e Bashkuara, për të marrë trafik të konsiderueshëm në faqet e tyre të internetit.

Përveç zgjedhjeve presidenciale në Amerikë, tema e dezinformata dhe lajme të rreme, ishte aktiv në garën presidenciale këtë vit dhe në Turqi.

Përkatësisht, sipas lajmeve të shumta nga shtëpitë mediatike botërore dhe dy kampet e zgjedhjeve presidenciale në raundin e dytë të sheshit nga i cili doli fitues kreu i mëparshëm i shtetit. Rexhep Tajip Erdogan ata akuzojnë mediat për përhapjen e lajmeve të rreme për kandidatët. Kështu u informua kampi i kandidatit kryesor të opozitës Kemal Kilicdaroglu Dezinformata në mbështetje të Erdoganit po mbërrinte në internet nga një adresë në Rusi dhe kampi i Erdogan theksoi se lajmi i rremë në zgjedhje që thoshte se presidenti vuante nga një sëmundje e rëndë ishte një dështim sëmundje për të krijuar një imazh të rremë se ai ishte i paaftë për të qeverisur vendin.

Në një konkluzion të sublimuar, ekspertët vendas dhe të huaj të konsultuar thonë se dezinformimi dhe lajmet e rreme janë armiku i madh i demokracisë në botë. Ata shtojnë se nëse dezinformimi mund të jetë rrezik për zgjedhjet në SHBA dhe Turqi, atëherë çfarë duhet thënë për rrezikun e tyre për vendet e Ballkanit.

Në prononcimin e tij lidhur me këtë temë për “Free Press”, profesori çek Michael Witt shpjegon se aktualisht nuk ka një përkufizim gjithëpërfshirës, ​​unik dhe të saktë se çfarë është lajmi i rremë.

Prof. Mikhail Vit

“Por në thelb bëhet fjalë për gënjeshtra, manipulime, shtrembërim faktesh, prezantim të dozuar të fakteve, spinime, paraqitje sensacionale të informacionit në dispozicion, shtrembërim të qëllimshëm të gjërave, propagandë.. Kjo është arsyeja pse nëse veprimet e tyre nuk parandalohen, atëherë ata do të jenë mjeti që në vend të zgjedhjeve do të përdoren për të zgjedhur presidentët dhe kryeministrat e ardhshëm të vendeve të rajonit dhe botës.", ai thote Vit.

Sipas Witt, Arsimi është aktualisht i vetmi armaturë mbrojtëse në betejën me lajmet e rreme.

- Vetëm me mendim kritik dhe verifikim bëhet kjo betejë. Në asnjë mënyrë tjetër. Shteti duhet të zhvillojë module arsimore që do të nxisin një shqyrtim kritik të realitetit. Më kujtohet një projekt për edukimin mediatik me nxënës të shkollave të mesme. Unë dola me një lajm dhe i ngarkova të gjenin gabimet dhe palogjikshmëritë. Kishte rreth 40 gabime në lajmet e shkurtra imagjinare, dhe ata gjetën vetëm rreth 10, kryesisht të dukshme. Kjo do të thotë se vendi duhet të krijojë një publik kritik dhe në këtë mënyrë lufta kundër lajmeve të rreme do të jetë e suksesshme – thekson Vit.

Welles vazhdon të krijojë lajme të rreme, por ndikimi i tyre është shumë më i vogël

Krahasuar me zgjedhjet presidenciale në SHBA në vitin 2016, tani ndikimi i të ashtuquajturit. n. Autorët e lajmeve të rreme nga Velesi, për vendimin e qytetarëve amerikanë për cilin kandidat presidencial të votojnë, reduktohet, ka publikuar në analizën e tij për temën "Zëri i Amerikës" në gjuhën maqedonase. Sipas mediave, në vitin 2016 një grup të rinjsh nga ky qytet duke marrë me qira domene në SHBA, duke krijuar faqe interneti dhe duke përdorur rrjetin social FB, kanë arritur të ndikojnë tek elektorati, tani ky problem ekziston ende por nuk është aq i dukshëm dhe i fuqishëm. si në të kaluarën. Sipas Zërit të Amerikës, ndikimi i tyre, në të kaluarën gjatë zgjedhjeve të 2016-ës, sipas disa vlerësimeve, ishte nga 60 deri në 80 milionë përdorues. Kjo më pas e shtyu FB-në që të krijojë një mbrojtje të plotë të sofistikuar të produktit të saj, sipas të cilit pas zgjedhjeve të vitit 2016, dhjetëra faqe në FB të qytetarëve nga Velesi u bllokuan, në mënyrë që lajmet e rreme të mos përhapeshin përmes këtij rrjeti social.

Video lojëra kundër dezinformimit


Të gjitha risitë në botën teknologjike nuk kanë konotacion negativ kur bëhet fjalë për përdorimin e teknologjisë dhe përhapjen e dezinformatave. Një lajm interesant thotë se loja kompjuterike Kanter Strike do të përdoret për të parandaluar dezinformatat që vijnë në botë nga Rusia.
Sipas
mediat kjo risi në lojë, e cila është një markë botërore, do të ketë një algoritëm për parandalimin e lajmeve të rreme dhe shpërndarjen e përmbajtjes së vërtetë për ata që e përdorin atë. Kjo është, për ata përdorues që luajnë lojën në Rusi, dhe ata numërohen në miliona.
Insajderët në kompaninë e lojërave video thonë se kjo qasje e pazakontë për të luftuar dezinformimin do të jetë një risi e tregut që do të kalojë përmes censurës shtetërore të Moskës për të vërtetën rreth luftës në Ukrainë.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës