A e dini emrin e vërtetë të Zinedine Zidane?

Zinedine Zidane / foto: EPA-EFE / CHRISTIAN BRUNA

Gazetari dhe publicisti italian Federico Bufa ka zbuluar emrin e vërtetë të futbollistit legjendar francez Zinedine Zidane.

Edhe pse janë shkruar mijëra faqe për ish-trajnerin dhe futbollistin e Real Madridit, i cili fitoi gjithçka në karrierën e tij si lojtar, e më pas drejtoi klubin “mbretëror” dhe fitoi tre tituj në Champions League, pakkush e di emrin e tij të vërtetë.

Buffa tregon se emri i vërtetë i Zidane është Zayed Aldid Al-Yazid.

- Një ditë lindi një fëmijë i quajtur Zejd Aldid Al-Jazid, që do të thotë "bukuria e fesë". Fëmija kishte një fytyrë të zezë berber, të zgjatur, lëkurë të bardhë dhe sy të akullt. Ai kishte një koordinim të jashtëzakonshëm të lëvizjeve dhe me topin bënte çfarë të donte. Ai fëmijë u rrit në një burrë që në korrik 1998 i solli Francës titullin e parë botëror. Por berberi i akullt me ​​kalimin e kohës u bë i njohur në mbarë botën me emrin e tij francez, Zinedine Zidane ose Zizu – tregon Buffa.

Video e ditës