A do të bëhet bakshishi pjesë e llogarisë fikse në Serbi?

Foto: EPA-EFE / Daniel Dal Zennaro

Së shpejti si një zë në llogarinë fiskale në Serbi, mund të gjendet bakshish. Ky është propozimi i Shoqatës së Biznesit të hotelerisë dhe hotelierisë HORES, e cila do t'i dërgojë një nismë Ministrisë së Turizmit dhe Financave për futjen e bakshishit në flukset ligjore. Kryetari i kësaj shoqate, Georgi Genov, tha për Euronews Serbia se propozimi i tyre është “nder për kamarierin” që të jetë 10 për qind e shumës së faturës.

Ai përmend se ka ende një dilemë nëse bakshishi duhet të futet si pjesë e detyrueshme e faturës apo mysafiri ka të drejtë të zgjedhë nëse do ta paguajë, pra të ketë mundësi që të mos e lërë, nëse nuk është. i kënaqur me shërbimin. Kjo nuk është hera e parë që restorantet në Serbi kërkojnë futjen e bakshisheve në kanalet ligjore dhe si argument kryesor përmendin faktin se inspektorët nuk lejojnë paratë e tepërta në arkë dhe për këtë arsye shkruajnë gjoba dhe mbyllin hekurat.

Restorantet në rajon kanë të njëjtin problem. Shoqata e kateringut njoftoi pak ditë më parë se Dhoma e Tregtisë Kroate (HGC) po përgatit një projektligj sipas të cilit do të përfshihen bakshish në sistemin e fiskalizimit për katererët dhe se po diskutohet data e hyrjes së tij në fuqi.

Koncepti i bakshishit nuk ekziston aktualisht as në legjislacionin kroat, kështu që bakshishi i mbledhur në mënyrë elektronike trajtohet njësoj si të ardhurat bazë. Prandaj, restorantet në Kroaci presin që kjo masë të rrisë të ardhurat e punëtorëve dhe të tërheqë fuqi punëtore të re në këtë sektor, transmeton portali Kamatica.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës