Daçiq për takimin me Lavrov: Duam të zhvillojmë marrëdhënie të mira me Rusinë

Ivica Dacic / Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka njoftuar se është takuar sot me ministrin e Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov, gjatë konferencës ndërkombëtare në Antalia të Turqisë.

Ne duam të zhvillojmë marrëdhënie të mira me Rusinë, i jemi mirënjohës për qëndrimin e tyre pozitiv në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së (për Kosovën) dhe para së gjithash duhet të punojmë për interesat tona, tha Daçiq.

Pas pjesëmarrjes në panelin “Sfidat dhe mundësitë e Ballkanit Perëndimor” në Forumin Diplomatik në Antalia, Daçiq deklaroi se Serbia “e mban fort linjën e mbrojtjes, në mënyrë që askush të mos e imponojë hyrjen e Kosovës në organizatat dhe institucionet ndërkombëtare në rrugë anësore. "

Ai vlerësoi se BE-ja, e cila ndërmjetësoi Marrëveshjen e Brukselit në rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, sot nuk mund të garantojë zbatimin e saj.

BE-ja nuk mund të sigurojë themelimin e Bashkësisë së Komunave Serbe (CMU). Serbia nuk duhet ta lejojë më veten të varet nga të tjerët, tha ai.

Me rastin e takimit të sotëm me shefin e diplomacisë turke, Hakan Fidan, ai tha se “nuk do të mund të ndryshojmë qëndrimin e Turqisë për Kosovën dhe Metohinë, por duhet të përpiqemi të jemi partnerë dhe të zhvillojmë marrëdhëniet ekonomike”.

Daçiq tha se duhet të tentohet që bashkëpunimi ekonomik të vihet “në funksion të konstruktivitetit në Ballkan”, në mënyrë që “Serbia të arrijë, nëse nuk ka pëlqimin e saj, që të mos ketë zgjidhje të imponuar” për Kosovën.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës