Daçiq thotë se Serbia nuk është politikisht neutrale sa i përket sulmit rus ndaj Ukrainës

Ivica Dacic / Foto EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Serbia dënon sulmin rus ndaj Ukrainës dhe nuk është politikisht neutrale në atë rast, tha për Zërin e Amerikës ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç.

"Ne votuam për të gjitha rezolutat që ishin në Kombet e Bashkuara dhe në disa organizata të tjera ndërkombëtare që dënojnë shkeljen e integritetit territorial të Ukrainës," tha Daçiç kur u pyet për mosrespektimin e vendimit të Këshillit Evropian nga Serbia për zgjatjen e embargos. kundër Rusisë për shkak të aneksimit të Krimesë dhe Sevastopolit në 2014.

Daçiq, i cili si anëtar i delegacionit serb ndodhet në Nju Jork në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, theksoi se çështja e integritetit territorial dhe sovranitetit është bërë temë e rëndësishme në marrëdhëniet ndërkombëtare.

"Dhe pastaj pyesim veten nëse kjo vlen edhe për rastin tonë, dhe padyshim që nuk është." Dhe pastaj e shihni se ka standarde dhe standarde të dyfishta. Dhe kur e bëni këtë pyetje, duhet të kujdeseni për interesat tuaja shtetërore dhe kombëtare, kur diskutoni masat apo aktivitetet që ndërmerrni në nivel shumëpalësh”, tha Daçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës