Të veshësh apo jo: Çokeri dhe intriga e saj

mbytës
Foto: Pixabey

Nga paragjykimi se ata janë vetëm për i shthurur vajzave, përmes kujtimit që ne dhe shoqet tona kishim në fëmijëri, tek yjet me famë botërore që filluan t'i mbanin ato çdo ditë vitin e kaluar. Nga plastika që morëm në vitet '90 dhe në fillim të viteve 2000 për paketat e ushqimit, deri te gara e stilistëve sot për t'i bërë ato sa më ekstravagante.

Si arritën të bëhen kaq të rëndësishëm gjerdanët choker?

Emri gjerdan choker vjen nga fjala angleze "choker", që do të thotë ai që mbyt, duke na lënë të kuptojmë menjëherë se gjerdanët janë ngjitur në qafë dhe pothuajse nuk lënë hapësirë ​​për frymëmarrje. Fjala choker në kuptimin e këtij lloji të gjerdanit u shfaq në vitin 1928.

Por përveç emrit, nga vijnë në të vërtetë këto gjerdan dhe cila është historia e tyre?

Qytetërimet e lashta

Që nga kohërat e lashta njerëzit mbanin bizhuteri për t'u mbrojtur nga forcat shpirtërore, për të mbrojtur pjesët e tjera të trupit (qafën, kyçet, kokën, gjoksin) dhe për të pasur mbrojtje në jetën e përtejme. E njëjta gjë ishte e vërtetë për mbytësit që kanë qenë të pranishëm në qytetërimin njerëzor që nga fillimi i tij.

Mbushja më e vjetër u gjet në varrin e mbretëreshës Mesopotamia Poebi në qytetin e Urit (rreth 2600 para Krishtit).

Në Egjiptin e lashtë, bizhuteritë mbaheshin për t'i afruar njerëzit me perënditë dhe për të fituar dashurinë e tyre. Për shkak të kësaj ata mbanin gjerdan të shkurtër dhe të ngushtë ose jakë ari që përfaqësonin ngjyrën e lëkurës së perëndisë së tyre supreme të diellit Ra. Keltët mendonin në mënyrë të ngjashme në epokën e bronzit. Ata përshkruanin perënditë e tyre me gjerdan të ngushtë dhe të mëdhenj ari. Për t'u afruar, por edhe për të mbrojtur qafën, keltët mbanin këto varëse të rënda dhe shumë të pakëndshme.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Monte C @ (@ montec11)

Vendasit e kontinentit të Amerikës së Veriut ishin stolisur me chokers të bërë nga kockat e shpendëve, duke besuar se shpirti i tyre do t'i mbronte nga sëmundje të ndryshme, por edhe do t'u siguronte qafën.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Jova Jewlz (@jovajewlz_)

Në Afrikë, midis popujve Zulu dhe Masai, chokers janë veshur prej kohësh si një shenjë e përkatësisë në një familje të veçantë, tregues të pasurisë, statusit martesor në varësi të ngjyrës dhe madhësisë së gjerdanit.

Në mesjetë, gratë e pasura zbukuroheshin me mbytje me një varëse që përshkruante Shën Sebastian, duke besuar se kështu mbroheshin nga murtaja. Megjithatë, më vonë, mbytësit luajtën një rol gjithnjë e më shumë mbrojtës dhe gjithnjë e më estetik midis fisnikërisë dhe familjeve sunduese.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga nakirucrafts (@naruki_crafts)

Chokers në shekullin e 16-të

Anne Boleyn, sipas shumë njerëzve, mbretëresha më me ndikim e Anglisë dhe gruaja e dytë e Henry VIII Tudor, mbante ende si varëse choker-in me perla shumë të njohur me shkronjën B. Nëse dikush në atë kohë ende besonte në rolin mbrojtës të mbytësit, nuk mund ta bënte më këtë, duke qenë se Anna Bolen i dha fund jetës së saj të prerë në gijotinë.

India sundohej nga dinastia Mughal, e cila, siç dëshmohet nga imazhet e burrave dhe grave, e stolisi edhe qafën e saj me varëse të shumta të shkurtra dhe të ngushta. Shah Jahan, mbretërimi i të cilit kujtohet si një epokë e artë, dhe gruaja e tij Mumtaz Mahal, të cilës i kushtohet Taj Mahal, mbanin mbytje shumë të larta rreth qafës, në mënyrë që të vishnin sa më shumë.

 

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga éxertévé (@ekszertori)

shekulli 17 dhe 18

Gjatë periudhave barok dhe rokoko në Francë, chokers ishin jashtëzakonisht të njohura.

Marie Antoinette mbante shirita pëlhure të lidhura rreth qafës së saj. Dhe ajo përfundoi në gijotinë. Kjo shënoi fillimin e një trendi në të cilin shiritat e kuq u lidhën rreth qafës gjatë Revolucionit Francez në kujtim të atyre që humbën kokën në këtë mënyrë. Në të njëjtën kohë, të rinjtë në Angli e kanë përqafuar këtë modë, por për arsye thjesht estetike.

 

Shekulli i 19

Në Francën e shekullit të 19-të, vijat e zeza rreth qafës, ose chokers, u bënë simbol i një grupi shoqëror. Prostitutat, si Olimpia në imazhin e Monetit, mbanin chokers si shenjë. Së shpejti, balerinat franceze u shënuan me këto shirita, të cilat mund të shihen në pikturat e Edgar Degas.

Në atë kohë, në Gjermani dhe Austri, chokers ("Kropfkette") mbaheshin nga gratë që donin të mbulonin plagët e qafës të shkaktuara nga gusha.

Mbretëresha Aleksandra e Anglisë, gruaja e Eduardit VII të Danimarkës, adhuronte chokers. Sipas thashethemeve, ajo i ka veshur për të mbuluar plagën në qafë të fituar si fëmijë. Anglia pa një frymëzim të madh të modës në të dhe popullata filloi të vishte masivisht chokers.

Shekulli i 20

Veshja e chokers u përhap në shekullin e ardhshëm midis fletushkave (një term i vitit 1920 për gratë që refuzonin normat shoqërore: pinin cigare, dilnin jashtë, dëgjonin xhaz).

Në Amerikë gjatë Depresionit të Madh (1928-1939), veshja e chokers ishte pjesë e subkulturës sociale - homoseksualëve. Për ta ishte një shenjë e fshehtë e njohjes reciproke. Në vitin 1940, chokers ishin të preferuara nga të gjitha gratë.

 

Mirëpo, pas kësaj, në vitet '60 dhe '70, këto gjerdan nuk u kthyen në modë derisa në derë të madhe paraqitën yjet më të mëdhenj të rock-ut: Mick Jagger, Jimi Hendrix, Elvis Presley, David Bowie, Iggy Pop.

Në vitet 90-të, chokers u morën nga yjet e estradës. Më pas, chokerat e zinj u bënë simbol i pamjes elegante dhe grunge, dhe u mbajtën nga të gjithë, nga Gwen Stefani, Princi, Britney Spears e deri te Princesha Diana.

Të mbytur sot

Që nga viti 2014, kur rikthehet moda e viteve nëntëdhjetë dhe rikthehen chokerat. Sot i kemi në të gjitha format, ngjyrat, lëkurë, metal, kadife, argjend, ato që imitojnë Anglinë e shekullit të 19-të dhe ato që imitojnë choker-at e tatuazheve plastike që mbanin në vitet '90.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga JADe (@jhoaudef)

Lidhja e zinxhirit me gratë e shthurura mund të jetë për shkak të shekullit të 19-të ose lidhjes vizuale me BDSM dhe ndihmat seksuale që u bënë të njohura për publikun e gjerë me mijëvjeçarin e ri, por ky nuk ka qenë kurrë qëllimi i mbytësve në histori.

Prandaj, nëse vishni choker, mos ngurroni t'i vishni ato. Nëse mbretëresha e Mesopotamisë mundet, mundemi edhe ne.

Video e ditës