Po, alergjitë tuaja janë më keq këtë vit, kanë shpjeguar mjekët pse

Foto: Wikimedia Commons

A jeni duke teshtitur dhe rrjedhur hundët më shumë se zakonisht këtë pranverë? Ju nuk jeni unik!

Sipas amerikanit Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), 30 përqind e popullsisë së botës vuan nga alergjitë e polenit, Të cilat shkaktojnë simptoma të ethet e barit ose rinitit alergjik. Nëse ndiheni sikur alergjitë tuaja janë përkeqësuar kohët e fundit, nuk po e imagjinoni: nga 1990, Studiuesit vëzhguan një rritje të sasisë së polenit në ajër nga 21 përqind.

"Jeta më e mirë" (Jeta më e mirë) kontaktuar me Dr.Shyam Joshi, shef i Divizionit të Alergjisë dhe Imunologjisë dhe drejtor mjekësor i Klinikës së Alergjisë dhe Imunologjisë në Universitetin e Shëndetit dhe Shkencës në Oregon, për të zbuluar se çfarë fshihet pas ndryshimit.

Dr. Joshi thotë se disa faktorë kyç po shkaktojnë rritjen e alergjive dhe vë në dukje se ka mënyra për të luftuar simptomat.

Pse janë alergjitë më keq këtë vit?

Mjeku Joshi thotë se shkaku kryesor i alergjive të shpeshta janë ndryshimet klimatike.

“Gjatë dekadave të fundit, ndryshimi i klimës ka çuar në sezone më të gjata të pllenimit dhe më shumë polen. Kjo është kryesisht për shkak të uljes së numrit të ditëve të ngricave çdo dimër dhe rritjes së CO2 në ajër, gjë që çon në një cikël më të fortë pllenimi për bimët”, tha Dr. Joshi për Best Life.

"Me mot të ngrohtë, ngrica e fundit e vitit ndodh më herët gjatë vitit, duke u dhënë bimëve më shumë kohë për të pjalmuar." thotë Joshi, duke treguar një raport të financuar nga USDA që tregon se sezoni i polenit të Amerikës së Veriut tani fillon rreth 20 ditë më parë dhe mund të zgjasë 10 ditë më shumë.

Njerëzit e vërejnë ndryshimin. Sipas hulumtimeve të fundit nga "Single Care" "SingleCare" publikuar ne Mars 2023, më shumë se gjysma e njerëzve të anketuar thanë se e kishin përjetuar tashmë atë alergjitë e pranverës deri në atë kohë të sezonit. Shtatëdhjetë e një për qind tha se kjo ishte një fillim më herët se zakonisht i simptomave të tyre të alergjisë.

Në fakt, një studim i vitit 2022 i botuar në revistë "Nature Communications" (Nature Communications) tregoi se përveç ndryshimeve të shkaktuara nga emetimet e CO2, ndryshimet në temperaturë dhe reshje mund për të rritur emetimet vjetore të polenit me 16 deri në 40 për qind.

Përveç kësaj, proma e mbulesës së tokës, që do të thotë se transformimi i habitateve natyrore në mjedise urbane gjithashtu ndryshon shpërndarjen e emetimeve të polenit, thanë studiuesit.

Joshi shton se përveç ndryshimeve mjedisore që i bëjnë më të mundshme alergjitë, trupi juaj gjithashtu mund të bëhet më i ndjeshëm ndaj alergjive.

“Edhe pse shkaku themelor nuk është kuptuar plotësisht, besohet se ndryshimet në dietë dhe mikrobiom mund të kontribuojnë”, thotë ai, duke shtuar se e gjithë kjo së bashku ndoshta shpjegon pse shumë njerëz kanë simptoma më të rënda të alergjisë vit pas viti.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës