Dr. Bećarovski: A keni besuar se dy mjekët, të cilët janë edhe nëna, do të ishin të shkujdesur me një vajzë të vogël?

Foto: Kolazh / Free Press

Pas publikimit të raportit të Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar për inspektimin e jashtëzakonshëm të bërë në Spitalin klinik në Manastir në lidhje me vdekjen e gjashtë vjeçarit. Jana Hristovska, doktor Niko Bekarovski Nga Klinika e Toksikologjisë kanë komentuar rastin, duke mbrojtur mjekët që e kanë trajtuar vajzën.

DZSI sot bëri të ditur se nuk ka pasur gabime mjekësore në rastin, për të cilën familja ka kërkuar përgjegjësi nga mjekët.

Dr.

“Çdo mjek që do të lexojë raportin nga DSZI do të pajtohet se kolegët nga Manastiri bënë maksimumin që kishin në dispozicion. Çdo profesionist i kujdesit shëndetësor e di mirë se çfarë traume është kur bën më të mirën dhe ende humbet pacientin. Mund ta imagjinoni vetëm tronditjen kur është një vajzë e re e pafuqishme që vdes në krahët tuaj”, shkruan Dr. Bećarovski në Facebook.

“Secili prej nesh në karrierën tonë është përballur me momente të tilla tragjike të pafuqisë, pavarësisht përpjekjeve dhe dëshirës së madhe për të bërë më të mirën. Janë ato momente kur sinqerisht dëshironi të mos e vishni kurrë pallton e bardhë dhe ato lënë plagë që nuk ikin kurrë. Për ditë, muaj, ndonjëherë edhe vite, ju pyesni nëse mund të kishit vepruar ndryshe. Nuk është rastësi që jeta mesatare e doktoraturës është më e shkurtër për plot pesë vjet sesa jetëgjatësia mesatare”, shton ai.

Mjeku tregon se edhe pse e kupton, nuk e justifikon dot mllefin e të gjithë atyre që këto ditë “ia plasin pallton e bardhë pa të dhëna përkatëse”. “Njerëzit janë të zemëruar me situatën e përgjithshme dhe po kërkojnë viktima”, shkruan Beçarovski.

“Por a menduat për një moment se ata dy mjekë kanë familje, fëmijë? “A e besonit se dy mjekë që janë gjithashtu nëna do të silleshin në mënyrë të pamatur ndaj një vajze të pafuqishme gjashtëvjeçare?”, pyet ai.

“Ndoshta ndonjëherë na mungojnë më shumë njohuri, shumë më shpesh na mungojnë pajisjet diagnostike moderne dhe të shpejta që do të na ndihmojnë të arrijmë diagnozën e duhur, për fat të keq jo aq rrallë na mungon edhe terapia adekuate, e cila e dimë se do të ndihmojë por nuk e kemi. por më besoni në këto 34 vite që kam veshur pallton e bardhë, rrallë kam parë kolegë pa ndjeshmëri ndaj pacientëve vërtet të sëmurë. Po, edhe ne ndonjëherë bëjmë gabime, sepse nuk jemi perfekt, aq më pak perëndi pa mëkat. Po, ne duhet të sulmohemi dhe të pështyhemi sa herë që nuk ka ndërgjegje maksimale, sepse ju na besoni gjënë më të shtrenjtë, jetën tuaj apo jetën e të dashurve tuaj, por mos u stigmatizoni pas shkrimeve të para të bujshme në portale. ”, shkruan Dr. Bećarovski.

Ai shton se e vërteta gjithmonë del në shesh përfundimisht, por trauma e shkaktuar në stafin e përfshirë mbetet dhe kanë mbetur shumë pak të bardha.

“Në fund, ngushëllimet e mia më të thella për familjen e engjëllit të ndjerë dhe mbështetjen e sinqertë për kolegët e spitalit të Manastirit, të cilët nuk e nxinë petkun e bardhë dhe i kaluan stresit të paparë”, shton doktori.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës