CUK: Rritje e nivelit të ujit të Kriva Rekës, rrezikon përmbytje të banesave në afërsi

cuk 112
Prezantohet numri për thirrje emergjente 112 / Foto: Shtypi i Lirë - Dragan Mitreski

Dje në Qendrën për Menaxhimin e Krizave (QKK) është marrë njoftim për shtrat të lumit të parregulluar dhe në njërën nga urat në fshatin Opilë të Komunës së Rankovcës ka pasur degë pemësh të cilat i ka sjellë uji i rrëmbyeshëm. Për shkak të rritjes së nivelit të ujit të shtratit të lumit Kriva Reka, ekziston rreziku i vërshimit të banesave në afërsi, njofton QKM mëngjesin e sotëm.

Për situatën janë njoftuar kryetari i komunës dhe personat kontaktues nga komuna e Rankovcës. Nga Komuna e Rankovcës u përgjigjën se gjatë ditës së sotme do të pastrohen degët e grumbulluara nga ura.

- Nga ora 12:16 deri në ora 2:XNUMX të ditës së sotme do të bëhet spërkatje në autostradën “AXNUMX” – Kërçovë-Ohër, e cila është në ndërtim e sipër. Qytetarët nëse dëgjojnë shpërthime të forta, nuk duhet të alarmohen dhe njëkohësisht të respektojnë sinjalet për ndërprerje afatshkurtër të lëvizjes gjatë shpërthimeve specifike individuale, thuhet në QKM.

Nga aty sërish apelojnë për vigjilencë për shkak të ndryshimeve të menjëhershme të motit. Ndër të tjera rekomandohet vozitje e kujdesshme sidomos në rrugë nëpër lugina, lugina lumenjsh dhe përrenj, ku ka mundësi për rrëshqitje më të vogla.

- Kjo veçanërisht vlen për segmentet Katllanovë - Veles, Mavrovë - Dibër - Strugë, Vinicë - Berovë dhe Koçan - Dellçevë, shton QKM.

Në numrin e vetëm të emergjencës 1.643 në QKM në 112 orët e fundit janë regjistruar gjithsej XNUMX thirrje.

- Prej tyre, "reale" - 57,82 për qind, dhe 42,18 për qind për nevoja të tjera të qytetarëve, të cilat nuk ishin urgjente. 62,03 për qind e thirrjeve aktuale në 32,91 janë bërë në polici, 1,27 për qind në Shërbimin e Urgjencës Mjekësore dhe 112 për qind në Zjarrfikës, sqaron QKM.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës