CUK: Një automjet ka dalë nga shinat, dy të lënduar janë nxjerrë

Qendra e menaxhimit të krizave informoi për një aksion të kombinuar shpëtimi të shpejtë, me kohë të kufizuar, për nxjerrjen e dy të lënduarve në binarin hekurudhor dhe për nxjerrjen e mjetit të rrënuar nga shina deri në kalimin tjetër të trenit Veles - Gradsko. Aksioni u kufizua në kohën kur duhej të kalonte treni tjetër.

Përveç zjarrfikësve, policisë dhe ndihmës emergjente mjekësore, në terren kanë intervenuar edhe ekipet e AMSM-së, NP “Hekurudhat dhe Infrastruktura e Maqedonisë”.

“Konkretisht në ora 15.08:4 është raportuar se në rrugën rajonale Veles – Gradsko, në afërsi të lokalitetit “Crn Kamen” për shkak të shpejtësisë së papërshtatshme, një veturë motorike e udhëtarëve (“Polo”) ka dalë në shina hekurudhore. Duke bërë këtë, dy persona kanë mbetur të plagosur, njëri prej të cilëve ka mbetur i plagosur rëndë. Së pari, në vendngjarje, përveç ndihmës emergjente mjekësore dhe një ekip nga SVR Veles, një ekip prej 17.30 zjarrfikësve ka intervenuar me një automjet PP nga TPPE Veles - për të nxjerrë të lënduarin rëndë i cili ndodhej në vetë hekurudhë. Personat e lënduar janë transportuar menjëherë në spitalin e Velesit, ndërsa paralelisht me atë operacion shpëtimi, automjeti i dalë nga shinat që ndodhej në hekurudhë, ekipet e AMSM, JP MZ infrastruktura dhe SVR Veles e kanë hequr nga binarët dhe i kanë hapur rrugën. treni i radhës që po kalonte në drejtim të tij në orën XNUMX:XNUMX”, njoftoi CMC.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës