CUK: Zjarri në Dollneni – shuhet me aeroplan zjarrfikës

Qendra për Menaxhimin e Krizave (QKK) njofton se, herët në mëngjes, në atarin e fshatit. Zjarri ka rënë në Gostrijn të Komunës së Dollnenit, duke djegur bar të lartë të thatë, pyll të degraduar me kërcell të ulët dhe një brez me pyll të lartë dushku dhe shkoze.

Në terren janë ekipet e zjarrfikësve nga NP “Pyjet Kombëtare” dhe TPPE Prilep, si dhe një pjesë e forcave zjarrfikëse që janë transferuar nga intervenimi i mëparshëm në të njëjtën komunë – nga zjarri në afërsi të fshatit Slepce.

Në mbështetje ajrore për forcat që operojnë nga toka, është dërguar një avion – aeroplan zjarrfikës nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim (DZS) për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së zjarrit në zonën pyjore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës