Ylli i Kuq është kundërshtari i Partizanit në finalen e ABA League

Ylli i Kuq do të luajë në finalen e ABA League / foto: EPA-EFE / GEORGIA PANAGOPOULOU

Basketbollistët e Yllit të Kuq do të luajnë në finalen e ABA Ligës pasi mposhtën Cedevita Olimpija në kampionatin që u luajt sonte në Beograd.

“Bardhekuqtë” në ndeshjen e tretë vendimtare festuan me 88:78 dhe caktuan përballjen me trofeun me rivalin e përjetshëm Partizanin, i cili një ditë më parë në kampionat e kaloi Buducnostin me 101:77.

“Bardhekuqtë” e nisën mirë ndeshjen dhe në shtatë minuta erdhën në avantazh dyshifror (20:10) për të arritur në plus 19 (35:16) në çerekun e dytë. Mysafirët arritën të bëjnë një seri 0:12 dhe të shkojnë në pushime me pesë pikë negative, 42:37.

Fillimi i pjesës së dytë i takoi sërish Yllit të Kuq që arriti në plus 20 (67:47). Mirëpo, mysafirët nuk u dorëzuan, bënë një seri 0:7 dhe në fund arritën në një negativ njëshifror, por në momentet e fundit të lojës, lojtarët e kampionit aktual në ABA Ligë ia dolën. për të ruajtur avantazhin dhe për të siguruar një vend në finale.

Më të mirët në radhët e Yllit të Kuq ishin Kaliniç me 15 dhe Ivanoviç me 11 pikë, ndërsa te Cedevita Olimpija më të mirët në ndeshje ishin Ferrell me 25 dhe Dragiç me 21 pikë.

Të premten do të luhet ndeshja e parë e finales mes Yllit të Kuq dhe Partizanit.

Video e ditës