Ai vizatoi karikatura për para xhepi dhe mbeti i ve dy herë: Claude Monet pikturoi teksa i shërbente vizionit

Foto: Printscreen - Instagram

Klod Oskar Monet lindi më 14 nëntor 1840, si fëmija i dytë i Claude Adolf dhe Louis Justin Monet. Familja u transferua në Le Havre, Normandi. Si i ri, ai vizatonte karikatura dhe i shfaqte nëpër vitrina dyqanesh, madje i shiste për para xhepi. Ai e la shkollën e mesme kur nëna e tij vdiq dhe u largua për të jetuar me tezen e tij.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga ANINA (@aninaarts)


Piktori vendas Eugene Buden u interesua për të riun Monet dhe shumë shpejt filloi t'i mësonte teknikat e pikturës. Ai shkoi në Paris në 1859, dhe dy vjet më vonë në Algjeri ku shërbeu shërbimin e tij ushtarak, por atje ai u sëmur dhe pas dy vitesh u kthye në Paris, i kënaqur nga ngjyrat dhe drita e jugut.

Duke vazhduar shkollimin, ai u takua me Renoir, Basil dhe Sisley me të cilët zhvilloi një qasje të re në pikturë, një teknikë pikture me goditje të ashpra peneli, efekte të lehta dhe ngjyra të forta. Ai ekspozoi për herë të parë në Sallon në 1865, duke arritur një sukses të madh.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Alain Coustou (@giotto1965)


Në atë kohë ai gjithashtu takoi Camille Donsier, i cili u bë shoqëruesi i jetës së tij. Nga 1870 deri në 1899, Monet lëvizte vazhdimisht dhe udhëtonte, u kthye në Francë dhe pikturoi peisazhe me Renoir dhe përgatiti studion e tij lundruese.

Grupi i piktorëve që do të quhen impresionistë është krijuar tashmë.


Në 1872, Monet krijoi "Përshtypja - Muzg", e cila u ekspozua për herë të parë në 1874, në një ekspozitë që do të shënonte një pikë kthese në botën e artit.

Në 1877, Monet iu përkushtua një serie pikturash në stacionin hekurudhor Saint-Lazare. Sipas shënimeve të Renoir-it, kur menaxheri i stacionit dëgjoi se Monet donte ta pikturonte, ai ndaloi trenat, mbylli platformat dhe lokomotivat nxirrnin avull ashtu siç dëshironte Monet ndërsa ai pikturonte për ditë të tëra.


Gruaja e Camille vdiq në 1879, dhe atë dimër, Monet i vetmuar pikturoi akullin që notonte në lumë. Deri në vitin 1890, ai kishte përmirësuar teknikën, kishte refuzuar ngjyrat e rënda dhe kishte përdorur vetëm ato të lehta dhe transparente. Ai arriti një dridhje drite.


Ai natyrshëm filloi të pikturonte të njëjtin peizazh në pjesë të ndryshme të ditës. Ai u zhvendos përsëri në Londër, pikturoi Thames dhe u martua sërish me Alisën.

Megjithëse u shkatërrua më vonë nga tragjedia familjare, nga vdekja e Alisë dhe më pas djalit të tij të madh Zhak, Monet vazhdoi të pikturonte me vullnet të mrekullueshëm, duke studiuar efektet e dritës dhe duke ndërtuar studion më të madhe në Giverny.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Alain Coustou (@giotto1965)


Vështrimi i tij u dobësua, ai pikturonte në mënyrë të dëshpëruar në natyrë, i vetëm dhe i trishtuar, i frikësuar dhe i shkurajuar. Drita të cilën ai e glorifikoi për Monet në punën e tij u shua papritmas më 5 dhjetor 1926.

Të famshmit paragjykues: Pablo Picasso nuk hodhi rrobat e tij të vjetra, preu flokët dhe preu thonjtë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës