Presidenti malazez Milatoviq ka dhënë dorëheqjen nga të gjitha postet në partinë në pushtet PES

Jakov Milatoviq / Foto EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Nënkryetari i Lëvizjes “Evropa tani” dhe presidenti aktual i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, ka dhënë dorëheqje nga të gjitha pozitat në parti.

“Gjatë themelimit të Lëvizjes Evropa Tani, ne u premtuam qytetarëve transparencë në punën tonë, një dialog racional dhe të arsyetuar rreth politikave që janë gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme”, ka shkruar Milatoviq.

Në të njëjtën kohë, ne premtuam se kompetenca dhe integriteti personal do të jenë faktorë vendimtarë për punësim dhe avancim. Gjithashtu premtuam një kulturë politike të ndryshme të bazuar në respektimin e diversitetit dhe afirmimin e vlerave evropiane.

Mënyra e tanishme e punës është në kundërshtim me premtimet dhe vlerat që kam pasur parasysh në krijimin e Lëvizjes. Për këtë po jap dorëheqje nga të gjitha pozitat në Lëvizje”, ka shkruar Milatoviq në profilin e rrjetit H.

Vendimi i tij është kulmi i një konflikti mujor me kryeministrin Milojko Spajiq, i cili është edhe lider i PES. Milatović ishte Ministër i Zhvillimit Ekonomik në qeverinë e Zdravko Krivokapic, qeveria e parë e formuar pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2020, kur Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) e Milo Gjukanoviç u mund pas tridhjetë vjetësh në pushtet. Milatoviq dhe Spajiq ishin ministra së bashku në atë qeveri.

Pasi qeveria e Krivokapiç humbi besimin e deputetëve në shkurt të vitit 2022, Milatoviq i ndjekur nga Spajiç themeloi Lëvizjen Tani, e cila pas zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të vitit 2023 u bë partia më e fortë politike në Mal të Zi.

Në prill të vitit të kaluar, Milatoviç mundi me shumicë dërrmuese Milo Gjukanoviç në zgjedhjet presidenciale, dhe Spajić fitoi shumicën e vendeve në zgjedhjet parlamentare me PES në qershor dhe u bë kryeministër malazez në fund të qershorit.

Vitin e kaluar, Milatoviqi kritikoi publikisht disa nga vendimet e Spajiqit dhe konflikti i tyre ishte veçanërisht i dukshëm kur Spajiq, në atë kohë ende në detyrë, u përpoq të formonte një qeveri me partitë e pakicës, ndërsa një pjesë e PES afër Milatoviqit këmbënguli për një koalicion paszgjedhor me e djathta pro-serbe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës