Policia malazeze ka bërë të ditur detaje nga ngjarja tragjike në Cetinje

Policia malazeze / Foto: EPA-EFE / BORIS PEJOVIC

Drejtori i Policisë së Malit të Zi, Zoran Brđanin, i është drejtuar publikut me një video-mesazh lidhur me tragjedinë e sotme në Cetinje, ku mbetën të vrarë 11 persona, mes të cilëve dy fëmijë.

Ai theksoi se sot është një ditë tragjike jo vetëm për Cetinjën, por edhe për gjithë Malin e Zi.

“Jeta e njerëzve është më e vlefshme dhe e pazëvendësueshme dhe sot humbëm 11 qytetarë, mes tyre edhe dy fëmijë. Ngushëlloj familjet e viktimave si në emrin tim ashtu edhe në emër të Drejtorisë së Policisë dhe me këtë dërgoj ngushëllimet e mia më të thella... Gjithashtu shpresoj që të lënduarit të shërohen shpejt dhe me sukses”, tha Brđanin.

Ai sqaroi se sot rreth orës 15:30, tridhjetë e katër vjeçari V.B. nga Cetinja ka qëlluar një familje, anëtarët e së cilës kanë qëndruar në ambientet e shtëpisë së tij si qiramarrës në lagjen Medovina.

“Në të njëjtën kohë, duke përdorur një armë zjarri – pushkë gjuetie, ai ka marrë jetën e dy fëmijëve, njëri prej të cilëve tetë vjeç dhe tjetri njëmbëdhjetë vjeç, dhe ka plagosur nënën e tyre, e cila iu nënshtrua plagëve të marra në mjekësi. objekti. Më pas ka dalë jashtë dhe me të njëjtën armë zjarri ka qëlluar banorët e kësaj lagje, duke vrarë shtatë të tjerë dhe duke plagosur gjashtë”, shtoi ai.

Me thirrjen e qytetarëve, në vendngjarje janë dërguar efektivë të policisë, ndërsa nga shkëmbimi i zjarrit ka mbetur i plagosur rëndë një punonjës policie.

“Për momentin nuk është e qartë se çfarë e shtyu V.B. të kryejë një akt të tillë të shëmtuar, pas së cilës edhe vetë i është hequr jeta”, thekson Brđanin.

Video e ditës