Një malazez u punësua në komunë, por shpejt u largua: "Nuk bëra asgjë, u ndjeva i padobishëm"

Foto: Komuna e Mojkovcit / Facebook

Ilija Vllaovic nga qyteti i Malit të Zi, Mojkovac, dha dorëheqje nga puna që kishte në komunë për shkak se nuk ishte duke bërë asgjë dhe sepse mendon se puna e tij nuk është e nevojshme.

Vllaoviq, i cili me profesion është profesor i gjeografisë, ka krijuar marrëdhënie pune në komunën e Mojkovcit më 9 dhjetor 2022, ndërsa kërkesën për ndërprerjen e kontratës së punës e ka paraqitur më 18 janar, pak më shumë se një muaj pas hyrjes në shërbimin komunal. , raporton "Fitore".

Vlaovic konfirmoi se kjo lëvizje e pazakontë dhe e pazakontë nuk ishte një shaka dhe se ai me të vërtetë kishte dhënë dorëheqjen sepse punëdhënësi i tij nuk i kishte dhënë detyra pune. Ai ka qenë i punësuar si këshilltar, por thotë se nuk e di për çfarë dhe kujt këshilltar.

Në kërkesën për zgjidhjen e kontratës dërguar kryetarit të komunës, Vesko Delic, në të cilën kanë pasur qasje mediat malazeze, Vlaoviq thotë se ka lidhur kontratë me komunën përmes punëve publike që Instituti i Malit të Zi i ka shpallur si trajnim profesional për gjashtë muaj.

“Arsyeja e zgjidhjes së kontratës është sepse organet e sektorit tim ku më caktuan nuk denjuan të më gjenin një detyrë pune për një muaj. Ndihesha e padobishme dhe e tepërt. “Nëse më jepet mundësia të përmirësohem, besoj se duhet të praktikohet dhe jo të kaloj ulur pa asnjë detyrë pune”, tha Vlaovic.

Ai thotë se disa herë i është drejtuar përgjegjësit të departamentit të tij dhe i ka kërkuar një detyrë pune, por nuk e ka marrë “ndoshta sepse punëdhënësi nuk ka çfarë t’i japë”.

“Prandaj nuk mendoj se është i nevojshëm ky pozicion im dhe pse duhet të marr një rrogë që nuk e meritoj? Mendoj se do të ishte më humane që ato para t'ua paguhen fëmijëve në Shtëpinë në Bijela apo familjeve të rrezikuara sociale”, thotë Vlaoviq, transmeton Pobjeda.

“Në komunën e Mojkovcit ka një numër të madh të punësimeve të panevojshme, dhe për shkak të atyre që duan të ulen dhe të mos bëjnë asgjë pa marrë rrogë, ne jemi këtu ku jemi”, ka shkruar Vlaoviq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës