Mali i Zi i mposhti basketbollistët në debutimin e Joncevskit në përzgjedhje

Foto: KFSM

Kombëtarja e basketbollit e Maqedonisë pësoi një disfatë bindëse prej 36 pikësh (53:89) ndaj Malit të Zi në ndeshjen miqësore që u luajt në Tivar, e cila për “kuqeverdhetë” është një test para fillimit të rikualifikimeve për Europianin. Kampionati 2025.

Kjo ndeshje përfaqësoi edhe debutimin në përzgjedhje të Aleksandër Jonçevskit, i cili pasoi në stol Dragan Bajiq pas kualifikimit të dobët për Botërorin 2023.

Të gjitha dyshimet për fituesin u zgjidhën pas vetëm dhjetë minutash lojë kur Mali i Zi kaloi në epërsi prej 18 pikësh (11:29). Në pjesën e parë u larguan me të njëjtin diferencë (27:45), por çereku i tretë nisi me një seri të pabesueshme të malazezëve nga 0:16 për një rezultat bindës 27:61.

Lojtari më efikas te Maqedonia ishte Damjan Robev me 10 pikë të shënuara, ndërsa Mihajloviç me 14, Dubljeviç dhe Nikoliç me nga 13 pikë për Malin e Zi që po përgatitet për EuroBasket.

Video e ditës