Tsitsipas kundër Alcaraz për gjysmëfinalet e Roland Garros

foto: EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Tenisti grek Stefanos Tsitsipas arriti në çerekfinale të turneut Grand SlamRoland Garros".

Tsitsipas e mundi atë në French Open Sebastian Offner nga Austria me rezultat 7:6, 6:3 dhe 6:0.

Në setin e parë, austriaku i bëri rezistencë të fortë tenistit aktualisht të pestë në botë, por u dorëzua në “tie-break”.

Dy setet e radhës i takuan grekut, i cili dëshmoi pse ishte favorit në këtë ndeshje. Tsitsipas do të luajë kundër numrit një të botës, Carlos Alcaraz nga Spanja për t'u kualifikuar në gjysmëfinale.

Në konkurrencën e femrave, mbajtësja e dytë e turneut Arina Sabalenka nga Bjellorusia eliminoi amerikanen me 7:6 dhe 6:4 Sloan Stevens.

Sabalenka do të luajë kundër ukrainasit për një vend në gjysmëfinale në Paris Elina Svitolina e cila triumfoi mbi 6:4 dhe 7:6 Daria Kasatkina (Rusi).

Gjokoviç ka kaluar rekordin e Rafa Nadalit në Roland Garros

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës