Tsitsipas mundi Khachanov për finalen e parë të Australian Open

Stefanos Tsitsipas është finalisti i parë i Australian Open që kur e fitoi atë Karen Khachanov me 3:1 në sete (7:6, 6:4, 6:7, 6:3). Tenisti grek justifikoi kështu rolin e favoritit në kohën prej tre orë e 24 minutash.

Fillimi i ndeshjes solli një lojë të besueshme të të dy tenisteve në shërbim dhe më pas në ndeshjen e katërt dhe të pestë ata shkëmbyen nga një break. Ne pamë të njëjtën situatë ku të dy humbën shërbimin e tyre dy ndeshje më vonë. Seti u fitua përfundimisht nga Tsitsipas në një barazim.

Khachanov shfrytëzoi disa raste për pushim në setin e dytë dhe më pas Tsitsipas e ndëshkoi dhe kaloi në epërsi 6:4 me 2:0 në sete. Ashtu si në setin e parë, edhe në të tretin pamë një “tai-break”, por tani më i suksesshëm ishte Khachanov për të ulur rezultatin në 2:1.

Seti i tretë solli një lojë shumë më të sigurt të Tsitsipas, kështu që ai me meritë arriti në 6:3 dhe një fitore 3:1. Në finalen e së dielës, Tsitsipas do të luajë kundër më të mirës së ndeshjes mes tyre Ковиokovi. и Tommy Paul.