CIA paralajmëron: Ukraina mund të humbasë luftën deri në fund të vitit nëse Kongresi nuk miraton ndihmën

William Burns / Foto EPA-EFE/SHAWN THEW

Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane (CIA), William Burns, paralajmëroi anëtarët e Kongresit amerikan se Ukraina mund të mposhtet deri në fund të këtij viti nëse ndihma për këtë vend nuk miratohet menjëherë, shkruan “Politico”.

Duke folur në një ngjarje në George W. Bush, Burns u bëri thirrje ligjvënësve të miratojnë legjislacionin që do të angazhonte miliarda në përpjekjet e Ukrainës për luftë.

Por nëse projektligji nuk kalon Kongresin, "fotografia është shumë më e tmerrshme," vazhdoi ai. "Ekziston një rrezik shumë real që ukrainasit të humbasin fushën e betejës deri në fund të vitit 2024, ose të paktën ta vendosin (presidentin rus Vladimir) Putin në një pozicion ku ai në thelb mund të diktojë kushtet e një zgjidhjeje politike."

Sipas “Politico” ky është ndoshta paralajmërimi më i fortë i një zyrtari të lartë të administratës amerikane deri më tani në lidhje me luftën. Deklarata vjen ndërsa zyrtarët në Kiev paralajmërojnë se një ofensivë e ardhshme ruse këtë verë – e cila do të shihte valë masive trupash që pushtojnë Ukrainën – mund të mposhtin trupat e Kievit që luftojnë për territorin e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës