Burri i dënuar me burg për vizatimin e vajzës së tij kundër luftës u arratis nga autoritetet ruse

Foto: SOTA / Twitter / kolazh: Free Press

Një burrë rus, i cili u dënua me dy vjet burg për shpifje ndaj ushtrisë ruse, pasi vajza e tij 13-vjeçare vizatoi një karikaturë kundër luftës që përshkruan bombardimet ruse të Ukrainës, thuhet se nuk është në dispozicion për zbatimin e ligjit në Rusi, raportoi Independent. Mediat ruse "kandil deti“, referuar gjykatës.

Ai ishte në arrest shtëpiak, por sipas gjykatës ai është arratisur mbrëmë, para se sot të shpallej aktgjykimi me burg.

“Aktgjykimi u shpall sot, por i pandehuri nuk ishte i pranishëm, sepse ai u arratis nga arresti shtëpiak mbrëmë”, u tha gazetarëve zëdhënësja e gjykatës Olga Diachuk.

Avokati i Moskalyov, Vladimir Bilibenko, tha se arratisjen e klientit të tij e ka mësuar vetë nga sekretaria e shtypit e gjykatës së bashku me të pranishmit e tjerë.

Një përfaqësues i Shërbimit Federal të Ndëshkimit të rajonit Tula tha për mediat ruse se Moskalyov u largua nga banesa e tij në orën 4:41 të mëngjesit të 28 marsit, e cila u "regjistrua me anë të vëzhgimit dhe kontrollit".

“Në orën 8:00 oficeri ka konstatuar se Moskaljev ka munguar në vendin e ekzekutimit të arrestit shtëpiak... Po merren masa për përcaktimin e vendndodhjes së të akuzuarit”, tha një përfaqësues i Shërbimit Federal Korrektues.

53-vjeçari rus tërhoqi vëmendjen e agjencive të zbatimit të ligjit pasi vajza e tij Masha, për të cilën ai kujdeset, vizatoi një karikaturë kundër luftës në një klasë arti në shkollë prillin e kaluar. Oficerët e FSB-së folën me vajzën dhe babai i saj u akuzua për "diskreditim të ushtrisë ruse" për shkak të komentit të tij, në të cilin ai i quajti ushtarët rusë "përdhunues". Në fund të vitit ndaj tij është ngritur kallëzim penal për “diskreditim të ushtrisë”.

Në fillim të marsit, Moskalev u arrestua, pas së cilës u vendos në arrest shtëpiak. Vajza u dërgua në një shtëpi për jetimë, dhe komisioni për çështjet e të miturve i paraqiti një kërkesë babait për t'i hequr kujdestarinë e vajzës së tij Masha.

Vajza nga Rusia që vizatoi një karikaturë kundër luftës u dërgua në një jetimore

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës