Topa me çokollatë me Nutella: Receta më e lehtë e ëmbëlsirës që do ta pëlqejë të gjithë

Foto: Pexels/paloma-clarice

Çokollatë dhe lajthi janë një palë perfekte, ndaj nuk është për t'u habitur që ata janë protagonistë të ëmbëlsirave të shumta. Këto topa nuk bëjnë përjashtim.

Topat e çokollatës Nutella janë bërë nga vetëm pesë përbërës. Ju nuk keni pse t'i piqni ato, madje edhe amatorët më të mëdhenj në kuzhinë do ta zotërojnë recetën. Është e nevojshme të shkrihet çokollata, të ngrohet kremi, të presim imët lajthitë dhe më pas të përziejmë të gjithë përbërësit.

Pjesa më e vështirë e përgatitjes është të presësh që topat të forcohen dhe të jenë gati për t'u servirur.

Përbërësit:

250 g çokollatë gatimi
120 ml krem ​​i ëmbël
100 gr Nutella
50 gr lajthi të pjekura
30 g gjalpë

përgatitja:

1. Cokollatën e ndajmë në copa të vogla dhe e shkrijmë në avull ose në furrë me mikrovalë. 60 sekonda në mikrovalë do të jenë të mjaftueshme për të shkrirë plotësisht çokollatën.
2. Përziejmë mirë çokollatën dhe e lëmë mënjanë.
3. Ngrohni kremin e gatimit në një tenxhere.
Mbi çokollatën derdhim kremin e tundur të nxehtë dhe e përziejmë derisa të bashkohen përbërësit.
4. Përzieni Nutellën dhe gjalpin në temperaturën e dhomës në përzierjen e çokollatës.
5. Shtoni lajthitë e grira hollë dhe përziejini gjithçka mirë.
6. Masën e përftuar e mbulojmë me film plastik dhe e vendosim në frigorifer që të forcohet për rreth gjysmë ore.
7. Nga përzierja e ftohur formoni toptha të vegjël – për çdo top përdorni rreth një lugë çaji nga përzierja. Do të vini re se përzierja do të jetë mjaft ngjitëse, ndaj punoni sa më shpejt.
8. Topthat i vendosim në frigorifer të forcohen edhe për tridhjetë minuta të tjera dhe më pas i shërbejmë. Ju bëftë mirë!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës