Humbja e katërt e volejbollistëve të Maqedonisë në Ligën e Argjendtë Evropiane

foto: Federata e Volejbollit të Maqedonisë

Dhe në ndeshjen e tij të katërt ekipi maqedonas i volejbollit për femra për femra pësoi një disfatë në Liga Evropiane e Argjendtë. Kombëtarja jonë sot humbi në vizitën në Estonia me 3:0 në sete (25:22, 25:20, 25:16).

Volejbollistet tanë e nisën mirë setin e parë me epërsi 3:0, më pas prinë me 5:3, por rivali filloi t'ia shkrijë negativin. Nikoqiri kontrolloi rezultatin, fitoi epërsinë 17:12, dhe më pas “plus shtatë” më të lartë (21:14).

Seti i dytë solli pasigurinë më të madhe, ndonëse nikoqiri pati një fillim furishëm 7:2, e më vonë 10:4. Volejbollistet maqedonase bënë një seri prej 5:0 për vetëm “minus një” në tabelë.

Edhe në periudhën e radhës kemi pasur një pozitive minimale nga 12:11 dhe 14:13. U luajt pikë për pikë, me shumë barazime dhe në orën 18:18, estonezët bënë një ecuri 6:1, e cila ishte vendimtare për rritjen në 2:0 në sete.

Në setin e tretë e mbajtëm rezultatin deri në 9:8, pas së cilës pasoi një seri e re pikësh nga kundërshtari për 13:8. Avantazhi i volejbollistëve vendas gradualisht u rrit, u bë “dyshifror” (23:13), pas së cilës u zgjidhën të gjitha dilemat për fituesin.

Antonia Batalakovska ishte më efektivi në radhët tona me 12 pikë, dhe dominoi në krahun e kundërt Sylvia Pertens me 19.

Në grupin A kryeson Estonia me 12 pikë, përpara Austrisë me nëntë, Letonia me tre dhe Maqedonia pa pikë është e fundit. Kombëtarja e trajnerit Stefan Paunoviq ndeshjen e radhës do ta ketë më 14 qershor në fushë si mysafir ndaj përzgjedhjes së Letonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës