Katër minatorë kanë vdekur në një minierë në Poloni

Policia polake/ Foto EPA-EFE/WOJTEK JARGILO

Katër minatorë vdiqën në minierën Sobieski në Jaworzno, Polonia jugore, njoftoi sot një zëdhënëse e agjencisë shtetërore të minierave WUG.

Aksidenti në minierën e qymyrit ka ndodhur në orën 15:30 me orën lokale kur një tub ka shpërthyer, raportojnë mediat polake. Dy persona të tjerë u plagosën.

“Ndërsa tubi po mbushej me ujë, ai shpërtheu në mënyrë të pakontrolluar dhe tre persona vdiqën në vend”, tha Piotr Strzoda nga WUG për agjencinë e lajmeve PAP. Personi i katërt vdiq në orën 17:10, shtoi ai.

Miniera Sobieski është në pronësi të kompanisë shtetërore polake të energjisë Tauron.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës