Katër çajrat më të mirë për dobësim dhe pastrim, të njohura në të gjitha programet e detoksifikimit

Foto: Profimedia

Çajrat detoks stimulojnë eliminimin e toksinave nga trupi, dhe shpesh përshpejtojnë metabolizmin dhe shkrirjen e depozitave të yndyrës. Zakonisht përmbajnë diuretikë që nxisin nxjerrjen e lëngjeve të tepërta nga trupi, dhe mund të kenë efekt laksativ, kështu që me siguri do t'ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur dhe më të lehtë. Janë shumë efektive dhe jo pa arsye janë të njohura në të gjitha programet e detoksifikimit, por kini parasysh se vetëm konsumimi i çajit nuk do të japë rezultatet e dëshiruara, të paktën jo në masën që prisni. Megjithatë, duke konsumuar çajra detox, do t'ju duhet t'i kushtoni vëmendje dietës tuaj dhe të shmangni ushqimet që janë të dëmshme për trupin dhe rregullisht të merreni me disa aktivitete fizike që do t'ju bëjnë të djersitni dhe kështu do të kontribuoni në pastrimin e të gjithë organizmit. Nëse vendosni të kërkoni çaj për të përmirësuar procesin e detoksifikimit të trupit, këtu janë disa çajra detoksifikimi të sugjeruara nga dietologët.

Çaj luleradhiqe

Urinimi është një nga mënyrat për të nxjerrë toksinat nga trupi dhe rrënja e luleradhiqes ka një efekt diuretik. Çaji i rrënjës së luleradhiqes është një ndihmë e madhe në pastrimin e veshkave dhe mëlçisë. Thajeni rrënjën dhe copëtoni (mund ta blini edhe të tharë dhe të grirë në barnatore bimore), vendosni 3-5 gramë në ujë të vakët dhe gatuajeni për 10 minuta, më pas kullojeni. Mund ta pini tri herë në ditë dhe është mirë që ta pini gjysmë ore para ngrënies.

Çaji me xhenxhefil dhe shafran i Indisë

Shafrani i Indisë ia detyron reputacionin e tij si një eliksir i shëndetit kurkuminës, një substancë aktive që përmirëson funksionin e enzimave që stimulojnë sekretimin e toksinave dhe përmban antioksidantë që rigjenerojnë qelizat e mëlçisë.

Xhenxhefili është një antioksidant i fuqishëm që përmirëson funksionin e mëlçisë dhe është i shkëlqyeshëm për detoksifikimin e trupit.

Pirja e çajit të bërë nga këta dy përbërës gjatë natës para gjumit do të ndihmojë në pastrimin e trupit nga toksinat. Në një litër ujë të valuar shtoni xhenxhefilin e prerë në copa (një copë rreth 5 cm) dhe gatuajeni për 5 minuta, më pas shtoni 1/2 lugë çaji pluhur shafran i Indisë dhe ziejini për 2-3 minuta të tjera. Lëreni për 10 minuta, kullojeni, rregulloni me lëngun e një limoni dhe mjaltë sipas dëshirës dhe pijeni gjatë ditës.

Çaj majdanozi

Majdanozi stimulon nxjerrjen e ujit nga trupi, dhe në të njëjtën kohë ushqen veshkat dhe organet e tjera përgjegjëse për pastrimin e trupit. Dy lugë çaji majdanoz të thatë ose një lugë gjelle majdanoz të freskët i derdhni me 250 ml ujë të vluar, mbulojeni dhe lëreni për 15 minuta, më pas kullojeni dhe pijeni derisa çaji është ende i nxehtë. Për shije më të mirë mund të shtoni pak limon ose mjaltë. Pini 2 deri në 4 gota në ditë dhe pas tre javësh bëni një pushim për një muaj për të ndihmuar trupin të rikuperohet nga efekti diuretik.

Çaj anise

Në Ayurveda, ky çaj përdoret për të përmirësuar funksionet e tretjes dhe për të lehtësuar kapsllëkun, pasi relakson muskujt e sistemit tretës. Në këtë mënyrë, çaji i koprës pastron trupin dhe ndihmon në largimin më të shpejtë të toksinave nga trupi. Grini farat e koprës në një tigan, më pas hidhni 1 lugë ujë të vluar, lëreni për 5 minuta dhe më pas kullojeni. E njëjta procedurë përdoret nëse përdorni çaj kopër me shumicë. Pini një filxhan 2 deri në 3 herë në ditë, mundësisht pas një vakti.

 

 

Video e ditës