Katër fëmijë i mbijetuan një aksidenti avioni, të gjetur pas 40 ditësh në xhungël

Katër fëmijë në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me të cilin po udhëtonin u rrëzua në një xhungël të dendur, tha dje presidenti kolumbian Gustavo Petro. Fëmijët u shpëtuan nga ushtria pranë kufirit midis provincave kolumbiane të Caqueta dhe Guaviare, afër vendit ku u rrëzua avioni i vogël.

"Gëzim për të gjithë vendin!" Katër fëmijë që u zhdukën dhe humbën në xhunglën kolumbiane janë gjetur të gjallë”, njoftoi Petro përmes Twitter.

Avioni i vogël Cessna 206 mbante shtatë persona në rrugë midis Aracuara, shteti Amazonas dhe San Jose del Guaviare, një qytet në shtetin Guaviare, por raportoi një alarm për dështimin e motorit në orët e para të 1 majit.

Tre të rriturit, përfshirë pilotin, vdiqën si pasojë e përplasjes dhe trupat e tyre u gjetën në aeroplan. Katër fëmijë të moshës 13, 9 dhe 4 vjeç i mbijetuan rënies, si dhe një foshnjë 11 muajshe.

Informacioni fillestar nga Autoriteti i Aviacionit Civil, i cili koordinoi përpjekjet e shpëtimit, sugjeroi se fëmijët ikën nga avioni dhe u drejtuan në pyllin e shiut për të kërkuar ndihmë.

Ekipet e shpëtimit, me mbështetjen e qenve nuhatës, kishin gjetur më parë fruta të hedhura, të cilat dyshohet se i kishin ngrënë fëmijët, dhe strehimore të improvizuara të bëra nga bimësia e xhunglës.

Në operacionet e shpëtimit morën pjesë avionë dhe helikopterë të ushtrisë dhe forcave ajrore kolumbiane

forcat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës