Nisma çeke mblodhi 1,6 miliardë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën

Nisma e Republikës Çeke për të përshpejtuar dërgimin e armëve në Ukrainë ka mbledhur 1,6 miliardë euro dhe dorëzimi i parë do të bëhet pas disa ditësh, tha mbrëmë kryeministri çek Petr Fiala.

Ai ka theksuar se mjetet janë dhuruar nga 15 shtete anëtare të Bashkimit Evropian dhe NATO-s, por nuk ka dhënë detaje.

Fiala përsëriti qëndrimin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se vendet perëndimore duhet të heqin kufizimet që e ndalojnë Ukrainën të përdorë armë të dhuruara për të sulmuar territorin rus.

Në takimin e djeshëm në Pragë morën pjesë kryeministrat e Ukrainës, Holandës, Letonisë, Denis Schmihal, Mark Rutte, Mette Frederiksen, Evika Silina dhe presidenti polak Andrzej Duda.

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas takimit thuhej se financimi aktual "pritet të sigurojë një donacion prej gjysmë milioni copë municione artilerie përpara fundit të vitit."

Gjithashtu bëhet me dije se nisma do të vazhdojë për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Duda njoftoi se Polonia është e gatshme të ndihmojë transportin e municioneve në Ukrainën fqinje si pjesë e nismës çeke. Ndërsa Holanda tha se do të dorëzojë pjesë të sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë dhe është në bisedime me vendet e tjera për të montuar sistemin e plotë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës