Republika Çeke propozon heqjen e vizave për rusët në nivel të BE-së

Flamuri çek / Foto EPA-EFE / Balazs Mohai

Republika Çeke, e cila kryeson BE-në, njoftoi sot se ndalimi i dhënies së vizave për të gjithë qytetarët e Rusisë në nivel të Bashkimit Evropian mund të jetë i radhës në një seri sanksionesh që Bashkimi i vendosi Moskës për shkak të pushtimit rus. të Ukrainës.

Praga do ta propozojë këtë në takimin jozyrtar të ministrave të jashtëm të BE-së të planifikuar për në fund të muajit në kryeqytetin çek.

"Heqja e plotë e vizave të të gjitha vendeve anëtare të BE për rusët mund të jetë një tjetër sanksion shumë efektiv," tha ministri i jashtëm çek Jan Lipavsky, i cili do ta propozojë atë në takimin jozyrtar të ministrave të jashtëm të vendeve në 31 gusht në Pragë.

“Në një kohë të agresionit rus gjithnjë në rritje përmes Kremlinit, ne nuk mund të flasim për turizëm për qytetarët rusë”, tha ministri, vendi i të cilit ndaloi lëshimin e vizave për qytetarët rusë më 25 shkurt, një ditë pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës.

Lipavski bëri thirrje për një qasje të koordinuar në nivel të BE.

BE deri më tani ka prezantuar gjashtë paketa sanksionesh kundër Rusisë që përfshijnë masa kundër sektorëve energjetikë dhe financiarë të Rusisë, si dhe individëve pranë Kremlinit, së bashku me ngrirjen e aseteve dhe ndalimin e udhëtimit në BE.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fillim të kësaj jave u bëri thirrje vendeve perëndimore që të ndalojnë hyrjen për qytetarët rusë si një mënyrë për të rritur presionin ndaj presidentit rus Vladimir Putin.

Jo të gjithë anëtarët e BE-së e mbështetën një ide të tillë. Thirrja u mbështet nga Finlanda dhe Estonia, ndërsa kancelari gjerman Olaf Scholz beson se sanksionet pa dallim nënkuptojnë ndëshkimin e njerëzve të pafajshëm që nuk kanë asnjë lidhje me luftën e nisur nga presidenti rus.

Video e ditës