Çerneva akuzohet në Bullgari se i ka dorëzuar informacione të ndjeshme maqedonasit, Osmani thotë - negociatat më të vështira i kemi pasur me të

Vesela Cherneva
Vesela Çerneva / Foto: MPB

Autoritetet bullgare po kryejnë një hetim paraprak kundër Vesela Cherneva këshilltar i ish-kryeministrit të Bullgarisë për punët e jashtme, Kiril Petkov, për dhënien e informacionit të ndjeshëm në lidhje me qëndrimin e Sofjes për hyrjen e Maqedonisë së Veriut në BE, tha kreu i Agjencisë Shtetërore Bullgare për Sigurinë Kombëtare (DANS). Plamen Tonçev.

Në përgjigje të pyetjes së deputetit të partisë nacionaliste Prerodba “a janë lëshuar informacione për procesin negociator të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe për hapat e ndërmarrë nga shteti bullgar”, Tonçev në Parlamentin bullgar, pa përmendur emrin e Çerneva, tha se është iniciuar rast për faktin se “këshilltari i kryeministrit në atë kohë i ka koordinuar qëndrimet e MPJ-së me një shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

- Nuk do të mund të përgjigjem në detaje, sepse është nisur një procedurë parahetimore, u përgjigj Tonçev.

Sipas tij, disa ministra nga qeveria e atëhershme bullgare "definitivisht nuk e kanë mbrojtur interesin kombëtar" të Bullgarisë. Këto nuk janë akuzat e para ndaj Çernevës në lidhje me vendin.

Ish shefi i diplomacisë bullgare Teodora Gencovska në një rast ai akuzoi Chernevën për "udhëheqjen e një politike të jashtme paralele" dhe për "lobimin në negociatat me Shkupin".

Pas dyshimeve rreth Chernevës, shefit të diplomacisë maqedonase, u zbuluan, Bujar Osmani, Në deklaratë për "360 gradë" tha se në bisedimet me Çernevën, e cila ishte këshilltare e ish-kryeministrit bullgar Petkov, është bërë hapi më i vogël përpara në marrëdhëniet maqedono-bullgare.

“Me Vesela Çernevën, si këshilltare e kryeministrit bullgar Kiril Petkov, kemi zhvilluar negociatat më të vështira”, thotë Osmani.

Kabineti i Petkov ishte në pushtet nga dhjetori 2021 deri në gusht 2022.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës