Cherneva: Shkupi dhe Sofja janë në një periudhë të tensionuar, grupet radikale duan të përshkallëzojnë situatën

Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

“Shkupi dhe Sofja janë në një periudhë të tensionuar, grupet radikale nga të dyja vendet duan të përshkallëzojnë situatën”, thotë ai për. Kanali 5 Vesela Çarneva këshilltari i ish-kryeministrit bullgar Petkov.

“Fatkeqësisht, ndodh, tensione të tilla kemi qenë dëshmitarë edhe shumë herë më parë, sidomos kur ka zgjedhje. "Por jo vetëm për zgjedhjet, ka grupe të caktuara radikale nga të dyja palët që nuk e humbasin mundësinë për përshkallëzim dhe për këtë arsye është e rëndësishme të ndërtohen marrëdhëniet dypalëshe mbi bazën e besimit", thotë Cherneva.

Ajo mendon se tërheqja e ambasadorit bullgar Angel Angelov nga Maqedonia e Veriut nuk ndihmon në këtë situatë

“Ne kemi një mekanizëm për koordinim dypalësh për të shmangur situatat e krizës, i cili parashikon që dy ministritë e punëve të jashtme dhe dy ambasadat të punojnë kur ka situata krize. Nuk mendoj se tërheqja e ambasadorit qoftë edhe përkohësisht është hapi më i dobishëm”, thotë Çerneva.

Për shkak të zhvillimeve të fundit me Maqedoninë dhe Bullgarinë, Komisioni Parlamentar për Politikë të Jashtme i Bullgarisë në seancën e fundit njëzëri miratoi Deklaratën, e cila duhet të kalojë për votim në seancë plenare.

Dokumenti "dënon kategorikisht aktet e dhunës dhe bën thirrje për dhunë kundër bullgarëve në RSM, organizatave dhe klubeve të tyre, dhe veçanërisht krimin e rëndë kundër bullgarit Hristian Pendikov, dhe këmbëngul me vendosmëri në marrjen e masave sistematike nga të gjitha institucionet për të zbuluar dhe sjellë ata të vënë në drejtësi autorët”. Bullgaria dënon “deklaratat e rreme dhe manipuluese për të kaluarën bullgare në hapësirën publike dhe politike të RSM-së dhe i pranon ato si futje të qëllimshme të urrejtjes kundër Bullgarisë dhe bullgarëve. “Mbrojtja e të drejtave të qytetarëve bullgarë dhe qytetarëve me vetëdije bullgare në RSM duhet të garantohet përmes përdorimit të plotë të instrumenteve të vendosura në kornizën negociuese të miratuar nga Bashkimi Evropian dhe me vendimin e Asamblesë Kombëtare të Dyzetë e shtatë. e datës 25 qershor 2022”, thuhet në Deklaratën, e cila u botua nga agjencia bullgare BGNES, pa shkurtesa dhe ndërhyrje editoriale.

Komisioni i Politikës së Jashtme Bullgare ka përgatitur një deklaratë pas prishjes së marrëdhënieve me Shkupin

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës