Deri në fund të afatit kalimtar, Chelsea planifikon të shpenzojë deri në 200 milionë euro për tre përforcime.

Frankie de Jong dhe Pierre-Emerick Aubameyang mund të zëvendësojnë fanellën e Barcelonës me atë të Chelsea/foto: EPA-EFE/Quique Garcia

Skuadra angleze e Premierligës, Chelsea, e cila së bashku me Barcelonën janë skuadrat më aktive në afatin kalimtar të verës, planifikon të shpenzojë edhe 200 milionë euro të tjera për tre përforcime, të cilat nëse do të futen, do të jenë një nga konkurrentët më seriozë për të fituar trofe në. Champions League dhe Premier League.

Chelsea, e cila këtë verë mori një pronar të ri në një konsorcium amerikan të udhëhequr nga miliarderi Todd Bolly, ka shpenzuar tashmë 150 milionë për të punësuar Kalidou Koulibaly, Marc Cucurella dhe Raheem Sterling dhe ka përgatitur 200 milionë të tjera për Frankie de Jong, Pierre-Emerick Aubameyang. Uesli Fofana. Chelsea planifikon të ndajë 100 milionë euro për dyshen e Barcelonës dhe po të njëjtën shumë dëshiron të shpenzojë edhe për mbrojtësin e Leicesterit.

Frankie de Jong nuk e ka ndërmend të largohet për momentin nga Barcelona, ​​jo për arsye sportive, por sepse dëshiron t'i paguhet 17 milionë eurot që i detyrohet skuadra katalanas.

Holandezi është i zemëruar me menaxhmentin e Barcelonës të udhëhequr nga presidenti Joan Laporta, të cilët po përpiqen ta heqin qafe atë në mënyrë që të pastrojnë librat financiarë dhe të regjistrojnë nënshkrimet që ai solli këtë verë.

Por Chelsea nuk po heq dorë nga De Jong, pronari Boley dhe menaxheri Thomas Tuchel biseduan me agjentin e lojtarit dhe e bindën atë se ai do të luajë një rol kyç në lojën e skuadrës. Për të, “blutë” janë gati të lënë mënjanë 85 milionë euro dhe t’i japin rrogën që ka te Barcelona.

Në Chelsea besojnë se 15 milionë euro do të mjaftojnë për të bindur Laportën të shesë Aubameyang dhe me këtë do të zgjidhin çështjen e një sulmuesi pasi liruan Timo Werner dhe Romelu Lukaku këtë verë. Shitja e De Jong dhe Aubameyang do t'i zgjidhë problemet e Barcelonës me fer-play-in financiar të La Ligës dhe për këtë arsye pritet që transferimet të përfundojnë deri në fund të afatit kalimtar.

Leicester refuzoi edhe ofertën e dytë të Chelseat për mbrojtësin Wesley Fofana prej 90 milionë eurosh, por “blutë” janë gati të “ngrenë” ofertën për 10 milionë shtesë dhe të kompletojnë mbrojtjen.

 

Video e ditës